ABD Dışişleri, Türk Dışişlerini yalanladı: Güvenli bölge anlaşması yok

admin | 12 Ağustos 2015 | Gündem, Siyaset, Tüm Manşetler

guvenli-bolge-yok-9b8

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun Suriye’de güvenli bölge konusunda anlaşmaya varıldığı yönündeki sözlerini yalanlayarak, anlaşılmış bir bölge olmadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner’e, günlük basın toplantısında, bazı medya organlarında Türkiye ve ABD arasında “güvenli bölge” yönünde anlaşma sağlandığına dair haberler soruldu.

İki ülke arsında anlaşılan noktanın IŞİD’e karşı verilen mücadelede Türkiye’nin tesislerinin kullanılması olduğunu belirten Toner, Suriye içinde oluşturulacak bölgeyi adlandırmak istemedi.

Sözcü Toner, “Bu bölgenin nasıl olacağı hakkında, IŞİD’i bölgenin dışına sürmeye zorlamak dışında, isim koymama ya da tanımlama yapmama noktasında çok dikkatliyiz. Güvenli bölge, IŞİD’siz bölge gibi tanımlama yapmayacağım” ifadesini kullandı.

‘ANLAŞMA İMZALANMADI’

İki ülke arasında “güvenli bölge” diye bir anlaşmanın imzalanmadığının altını çizen Toner şunları kaydetti:

“Türkiye, ABD’ye tesislerini kullanma hakkı vererek ABD’nin IŞİD’e karşı hava saldırılarını arttırması için genişletilmiş giriş olanağı sağladı. Bu ve diğer podyumlardan şu konuda çok açık olduk ki güvenli bölge diye bir bölge yok, konuştuğumuz şey bu değil. Konuştuğumuz mesele, sürdürülebilir bir çaba IŞİD’i bölgenin dışına sürmek.”

“Türkiye’nin, Suriye’de PYD’ye saldırmasına izin verir misiniz?” şeklinde bir soru üzerine Toner “Türkiye ile bu konudaki anlayışımız, saldırmayacakları yönünde” ifadesini kullandı.

‘SADECE YPG, KÜRTLER DEĞİL, TÜRKMENLER VE ARAPLAR DA ORADA’

“Eğit-Donat programı sonrası IŞİD’e karşı mücadele etmek için Suriye’de bulunan birliğin bölgede buharlaşıp gitmeleri üzerine YPG’ye daha fazla destek verecek misiniz” şeklinde bir soruya Toner, “Türkiye ile anlaşmaya varmış oluşumuzun sebeplerinden biri de İncirlik Üssü’nü kullanmaktır. Sadece YPG, Kürtler değil, orada Türkmenler ve Araplar da var. Onlar da IŞİD’e karşı çok etkili oluyorlar. Elbetteki, bölgeyi IŞİD’den temizlemek için gösterdikleri çabayı destekleyeceğiz” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN KENDİNİ KARŞI SAVUNMA HAKKI VAR’

Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya karşı verdiği mücadeleye de değinen Toner, PKK’nın, ABD için de yabancı terörist ülkeler listesinde olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’nin kendini onlara karşı savunma hakkı var. Bu, bölgede IŞİD’e karşı yürütülen mücadelenin dışında bir durumdur” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak / tr.sputniknews.com

718 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104