ABD Dışişleri ve İç Güvenlik Bakanlıkları Trump’ın vize yasağı kararını geri çevirdi

admin | 05 Şubat 2017 | Gündem, Tüm Manşetler

Başkan Donald Trump’ın 7 Müslüman ülkeye geçici giriş yasağını inceleyen ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı uygulamayı askıya aldı.

“Geçici vize yasağını geri çevirdik” açıklamasında bulunan bakanlık, ekledi: “Vizesi bulunup da fiziksel olarak iptal edilmemiş olanlar ülkeye giriş yapabilecektir.”

Bakanlık sözcüsü, Trump yönetiminin Ulusal Güvenlik Departmanı ve hukukçu ekibiyle yakından çalışma yürüttüğünü kaydetti.

ABD İÇ GÜVENLİK BAKANLIĞI DA KARARI ASKIYA ALDI

ABD İç Güvenlik Bakanlığı da Washington eyaletinden bir federal yargıcın kararına binaen Başkan Donald Trump’ın 7 Müslüman ülke vatandaşlarına vize ve ülkeye giriş yasağı uygulayan Başkanlık Kararnamesi’ni tamamen askıya aldığını duyurdu.

İç Güvenlik Bakanlığı Sözcüsü Gilllian Christensan yaptığı açıklamada, “Söz konusu kararnameden kaynaklı tüm eylemler askıya alındı” ifadesini kullandı.

Sözcü, bu eylemlere söz konusu kararnameden etkilenen yolcuların havacılık şirketlerine bildirilmesinin de dahil olduğunu kaydetti.

Kararname ayrıca Suriye’den mülteci alımını süresiz şekilde askıya alıyordu.

Trump’ın bu kararı ülke çapında protestolara yol açtı. Yeni başkan bu kararından dolayı içeriden ve dışarıdan pek çok siyasi liderin tepkisi ile karşı karşıya kaldı.

TRUMP: KARAR UYGULANACAKTIR

Vize yasağı tartışmaları, ülkede Trump ve ekibiyle, kararın anayasaya aykırı olduğunu savunan yargıyı ikiye böldü.

Trump, Seattle kentinden bir federal yargıcın 7 Müslüman ülkeye yönelik vize yasağını ülke çapında geçici olarak durdurma kararına son olarak rest çekti.

Durdurma kararı için ‘gülünç’ yorumunda bulunan Trump, yasağın uygulanacağını vurguladı.

Kaynak: tr.sputniknews.com

587 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104