ABD, İran savaşı öncesi Suudilerin saygınlığını artırma peşinde!

admin | 12 Aralık 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muahmmed bin Selman’ın başlattığı ‘sosyal reform dalgası’nda yeni bir gelişme yaşandı. Suudi Arabistan’da 35 yılı aşkındır yürürlükte olan sinema yasağının kalktığı açıklandı

Suudi Arabistan yıllardır varolan sinema yasağını sonlandırıyor.

Son dönemdeki kadınlarla ilgili reformların İran savaşı öncesi Suudilerin Batı kamuoyundaki saygınlığını artırmaya yönelik olduğu iddia edildi.

Şii İran’la yapılacak savaşta Sünni ülkelerin liderliğini yürütmesi beklenen Suudi Arabistan’ın prestijini yükselterek Batı dünyasının İran’la yapılacak savaşı desteklemesinin sağlanması umuluyor.

Yasağın sonlandığını Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı duyurdu.

‘SİNEMA SALONLARI 2018 BAŞINDA FAALİYET GÖSTERMEYE BAŞLAYACAK’

Bakanlık’tan yapılan açıklamada “35 yılı aşkındır ilk kez ticari sinemaların faaliyet göstermesine 2018 yılı başında izin verilecek” dedi.

Sinemaların Mart 2018 tarihinde açılmasının beklendiği ifade edildi. Bakanlık Suudi hükümetinin bir an önce sinema salonlarına lisans vermeye başlayacağını da belirtti.

‘KÜLTÜR EKONOMİSİNİN GELİŞİMİNDE DORUK NOKTASI’

Açıklamayı yapan Kültür ve Enformasyon Bakanı Awwad Alawwad “Bu kültür ekonomisinin gelişiminde bir doruk noktası. Sinemaları açmak ekonomik büyüme ve ekonomik çeşitlilikte katalizör görevi görecek” dedi.

Son karar ülkede Veliaht Prens Selman’ın başlattığı ‘Vizyon 2030’ adlı reform planı çerçevesinde alındı. Geçen ay yaptığı ‘Ilımlı İslam’a geçiyoruz’ açıklaması ile ses getiren Veliaht Prens Selman ülkede kadınlara yönelik araç kullanma yasağını da kaldırmıştı. Daha önceki ılımlı İslam projelerinin tasarlandığı yer ABD olmuştu.

AKP’nin iktidara gelişi de Türkiye’de Kemalizm’i yok etmeyi amaçlayan ABD’nin tasarladığı Ilımlı İslam projesi sonucu gerçekleşmişti.

Ülkede Haziran 2018 itibarıyla kadınların trafiğe araçlarıyla çıkması bekleniyor.

2030 İTİBARIYLA 300 SALONUN AÇILMASI PLANLANIYOR

1970’li yıllarda Suudi Arabistan’da çok sayıda sinema salonu vardı ve bu salonlar ‘İslam’a aykırı’ olarak nitelenmiyordu. 1980’li yıllara gelindiğinde ise açılan çok sayıda sinema salonunun tamamı ülkedeki muhafazakarlığın artması sonucu kapatılmıştı.

Suudi Arabistanlılar sinema filmlerini uydu, DVD ya da sosyal paylaşım platformlarında izleyebiliyordu.

Financial Times’ın aktardığına göre, Suudi Arabistan hükümeti 2030 itibarıyla 2.000’den fazla gösterimin yapılacağı 300 sinema salonunu açmayı ve bu sayde 30.000 yeni iş yaratarak ekonomiye 24 milyar dolar katkı yapmayı planlıyor.

KADINLARLA İLGİLİ REFORMLAR SUUDİLERİN BATI KAMUOYUNDAKİ PRESTİJİNİ ARTTIRMAYA YÖNELİK

Kendi ülkesinde sorunlar yaşayan Trump, Suudi Arabistan önderliğinde oluşacak bir Sünni-Vahabi ordusuyla İran’a savaş açarak kendi ülkesindeki prestijini yükseltmeyi hesaplıyor. Ancak kadın düşmanı gerici çizgisi nedeniyle Suudi Arabistan’ın Batı kamuoyundaki prestiji, Trump’ın prestijinden bile daha kötü durumda. Bu nedenle ABD’nin baskısıyla Suudi Arabistan, “kadınların araba kullanmasına izin verme” ve “kadınlar için sinema” gibi bazı göstermelik reformlar yapmak zorunda kaldı.

Bu göstermelik reformların, İran’a karşı başlatılacak savaşın işareti olma ihtimali oldukça yüksek…

Batı kamuoyu bu sahtekarlığı yutacak mı, bekleyip göreceğiz.

452 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104