ABD’nin elinde rehin tuttuğu Hakan Atilla’nın cezası belli oldu

admin | 17 Mayıs 2018 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları beş ayrı suç kapsamında ihlal ettiği karara bağlanan Halk Bankası eski genel müdürü Hakan Atilla’nın hüküm duruşması, bugün New York Güney Bölgesi mahkemesinde görüldü. Hakan Atilla’ya 32 ay hapis cezası verildi

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’ya verilecek cezanın belirleneceği dava duruşması Türkiye saati ile 17:00’de başladı. Davaya bakan Yargıç Richard Berman, duruşma salonuna girdikten sonra, dava ile ilgili üstünde görüşülmesi gereken bir çok konu olduğunu, duruşmanın bir ya da iki saati aşabileceğini söyledi. Mahkemeye takım elbise ile gelen Hakan Atilla’nın karar davasını eşi Burçin Atilla da izledi.

32 AY CEZA VERİLDİ

20.13- Berman, Atilla’ya “Temyiz haklarınızı anladınız mı?” diye soruyor. Atilla, “Anladım, teşekkürler” yanıtını veriyor. Berman, “Sanırım bugün işimiz bitti” diyor, Atilla’ya gelecekte boş şans diliyor. Atilla, “Teşekkür ederim” diyor. Duruşma sona erdi.

20.07- YargıçBerman, “32 ay hapis cezası vermeyi düşünüyorum. Sanığın tutuklu olduğu süre, cezadan düşürülecek.” dedi.

20.00- Savcı, “Bana kalırsa bu geçici bir yoldan sapma değil” dedi. Atilla’nın tutuklandığı anları gösteren videoda “dürüst davranmadığını” iddia etti.

Savcı, “Bir pürüz çıkınca, Atilla dürüstlüğü ve tutarlılığı değil, yalan ve hileyi seçti” dedi.

19.58- Savcı, Atilla’nın yaptığı şeyin “özünde yalan ve hile” olduğunu söylüyor.

19.57- Savcı, “Bu, dünyadaki en büyük terör destekçisi devletin nükleer olanaklarıyla ilgili bir dava” dedi.

“ZAMANLAMASI ÖNEMLİ”

Savcı, yaptırım ihlalinin “kapsam olarak çok büyük olduğunu” ve İran ile Batı arasındaki nükleer müzakereleri kastederek “zamanlamasının önemli” olduğunu söyledi.

19.55- Savcı, “Bu durumun, Atilla’nın çarkta bir dişli veya suçta gönülsüz iştirakçi olmadığı gerçeğiyle tutarlı olduğunu düşünüyoruz. ABD’de bilinen ve yargı önüne çıkarılan en büyük yaptırım ihlali davası bu. Devasa bir kapsamı ve ölçeği var” dedi.

“BENİ GÖLGEDE BIRAKTIN SAYIN YARGIÇ”

19.27- Atilla’nın avukatlarından Victor Rocco, Berman’ın şimdiye kadar söylediklerinden memnun.
“Beni gölgede bıraktınız, sayın yargıç. Şunu uzun zaman önce öğrendim: Dava takibi işi, ne zaman susmanız gerektiğini bilme işidir. Bu tür davalarda dünyaya göstermemiz gereken şey, Amerikalıların kabadayı olmadığıdır. Adaletin merhametle uyumlu olduğudur. Ve yargıçların cesur olduğudur.”

19.26- Berman, Hakan Atilla’ya “Eklemek istediğiniz bir itiraz var mı?” diye sordu. Atilla, tercüman aracılığıyla “Hayır” yanıtını verdi.

298 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104