Alabama seçiminde ABD ırk bazında bölündü, Trump’ın adayı odun seçimi kaybetti!

admin | 18 Aralık 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Kimse fark etmedi ama o seçimlerde ABD ortadan ikiye yarıldı ve Trump’ın ben bir odun parçasını bile aday göstersem Alabama’da seçimleri kazanırım anlayışı tutmadı!

ABD’nin Alabama Eyaleti’nde düzenlenen özel seçimi Demokrat aday Doug Jones kazandı. Dünya kamuoyu ve medya bu seçim sonucunun anlamını gözden kaçırdı…

p>ABD’nin Alabama Eyaleti’nde geçen gün önce düzenlenen özel seçimi Demokrat aday Doug Jones kazandı. Dünya kamuoyu ve medya bu seçim sonucunun anlamını gözden kaçırdı.

Seçimler, eski Alabama senatörü Jeff Sessions’ın adalet bakanlığına getirilmesiyle koltuğunun boşalması nedeniyle yapıldı. Zorlu geçen yarış sürecinde Cumhuriyetçi aday Roy Moore, genç kızlara yönelik cinsel taciz suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı.

ABD Başkanı Donald Trump, suçlamalara ve köleliği savunmasına karşın Moore’a desteğini sürdürdü. Ancak yüzde 49.5’a karşı yüzde 48.8’lik oy oranı ile Demokrat aday Doug Jones zaferle çıktı.

Bu durum ABD’de toplumun nasıl ikiye bölündüğünü gözler önüne serdi. Çünkü bu sonuçla Demokratlar, Cumhuriyetçilerin kalesi olarak bilinen eyalette 25 yıl sonra ilk kez zafer kazandı.

Öyle ki sonuçlara göre beyaz erkeklerin yaklaşık 4’te 3’ü, beyaz kadınların ise yaklaşık 3’te 2’si Moore’a oy verirken, siyah erkeklerin yüzde 90’ından fazlası, siyah kadınların yüzde 98’i Doug Jones’u tercih etti.

Sonuçlarla birlikte Alabama seçimleri, Amerikan toplumundaki ırksal bölünmenin net bir şekilde gözlemlendiği dikkat çeken bir süreç olarak göze çarptı. Bir not daha; kendi adayının kaybettiği eyalette Trump, Başkanlık seçimlerinde yüzde 62 oy almıştı. Trump’ın tüm itirazlara rağmen Moore’u aday göstermesi eski Başbakan Adnan Menderes’in, “Ben odunu aday göstersem milletvekili seçtiririm” sözlerini akıllara getirdi. ABD’de Trump’ın bu tutumu kaybetmesine neden oldu.

Kaynak: odatv

470 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104