Alman polisler: Müslümanlar teşkilatımızı ele geçirdi

admin | 13 Kasım 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Almanya, Berlin Polis Akademisi’ne yönelik skandal iddiaları konuşuyor. İddialar arasında Türk milliyetçilerin akademide tehdit edici boyutta yer edinmeye başladıkları da yer alıyor

Alman kamuoyunun da merakla takip ettiği Berlin Polis Akademisi ile ilgili şaşkınlık verici ithamlar, polis teşkilatının telesekreterine şu anonim mesajın bırakılmasıyla su yüzüne çıktı: “Türk ve Arap öğrencilerin yarısı domuz gibi terbiyesiz ve aptal.”

Hemen ardından teşkilata polis akademisi eğitmeni olduğunu iddia eden bir diğer kişi tarafından imzasız gönderilen mektupta ise ‘teşkilatın suçlu, sabıkalı büyük Arap aileler tarafından ele geçirildiği’ suçlamaları yer aldı.

“KÜRT GÖSTERİLERİNDE ERDOĞAN TARAFTARI POLİS NE YAPAR?“

Spandau’daki polis akademisi öğrencileri arasında antidemokratik dünya görüşüne sahip, Türk milliyetçilerininin yer aldığı yünündeki suçlamalara hedef olan Berlin Polis Akademisi’nden bir eğitmenin ise “Kürt gösterilerinde koyu Erdoğan taraftarı polisler görev aldığında, bu iş ne derece iyi gider, bunu bilemiyorum“ sözleri de kamuoyuna yansıyan açıklamalar arasında.

Adının açıklanmasını istemeyen bir diğer eğitmenin ise “Türk kökenli polis adayları arasında Erdoğan taraftarlarının olduğu bir gerçek. Bunu ben kritik bir durum olarak görsem de ilgili makamlar bunu ifade özgürlüğü olarak niteleyip, sabır gösteriyorlar” ifadeleri de kamuoyuna sızan iddialar arasında bulunuyor.

“DİSİPLİN, DAKİKLİK VE DÜZEN SORUNLARI VAR“

Söz konusu polis memurunun ifadeleri arasında, genelleme yapılamasa da tek tek öğrencilerde disiplin, dakiklik ve düzen sorunu olduğu şeklinde ithamlarda bulunuyor ve “Eğer eğitmenler, öğrencilerine bu konularda baskı yapamayacaksa, o zaman endişe duymak lazım.”

Polis akademisi öğrencileri ise basına şiddet ve ırkçı nefret sorununa ilişkin açıklama yapmaktan  kaçınırken, öğrenciler olumsuz haberlerin göçmen kökenli polislerin durumunu daha da zorlaştıracağını söylüyorlar. 

“ANONİM MESAJLA GÖÇMEN KÖKENLİ POLİSLERİN İTHAM EDİLMESİ DÜŞÜNDÜRÜCÜ“

Kendisi de hem Alman aşırı ırkçı grupların hem de Türk milliyetçilerinin çapraz ateşinde olan Berlin Eyalet Parlamentosu Sol Parti Milletvekili ve Meclis Grubu Güvenlik ve İçişleri Politikaları Sözcüsü Hakan Taş, Alman polis teşkilatına ilişkin kamuoyunu günlerdir meşgul eden suçlamalar hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Avrupa’da tırmanan ırkçılığa ve sağ popülist partilerin parlamentolarda güçlendiği dönemde Alman polis teşkilatındaki göçmen kökenli polis adaylarının anonim bir mesajla itham edilmesinin ve bunun kamuoyunda büyük yankı yaratmasının manidar olduğunu söyleyen Taş’ın değerlendirmelerinden öne çıkanlar şöyle:

“KÜRT EYLEMCİLERE, TÜRK KÖKENLİ AŞIRI MİLLİYETÇİ POLİSLERİN ORANTISIZ GÜÇ KULLANDIĞI İDDİALAR ARASINDA“

“Herşeyden önce Berlin Polis Teşkilatı’na ilişkin iddialar var mı var. Ancak polis akademisinde yapılan incelemeler  bu iddiaları doğrulamadı. Örneğin suç işleyen, sabıkalı Büyük Arap ailelerinin mensuplarının teşkilatta yer aldığı yönündeki iddialar asılsız çıktı. Ancak ortaya atılan her iddia ciddiye alınmalı ve incelenmelidir. Polis adayları, güvenlik testleri başta olmak üzere, bir dizi önemli testten geçiriliyor. Türk kökenli polis memurları arasında aşırı milliyetçi, Erdoğancı ya da Gülen yanlıları olduğu iddiaları da elbette iyice araştırılmalıdır. Aşırı Türk milliyetçisi oldukları ileri sürülen polis memurlarının Kürtlerin eylemlerinde katı tavır sergiledikleri ve orantısız güç kullandığı da iddialar arasında. Mutlaka bu suçlamalar değerlendirilmeli. 

“EK PERSONELE İHTİYAÇ VAR. POLİS EĞİTİMİ KALİTESİ SORGULANMALI“

Gerçek şu ki sadece Berlin’de değil, Almanya genelinde polis teşkilatında yetersiz kadro sorunu var. Ek personele ihtiyaç var. Ayrıca her şeyden önce Alman polis akademilerindeki eğitimin son dönemde kötüleşip, kötüleşmediği de büyüteç alınmalıdır. Avrupa’da sağ popülistlerin yükselişine paralel Almanya’da sağın da sağındaki parti AFD’nin 92 milletvekilini Alman Meclisi’ne sokmasının hemen ardından göçmen kökenli polislerin zan altında bırakılmaları ise çok manidar. Kurumlardaki ırkçılıkla sıkı bir mücadele gerekiyor. Aşırı sağcılar Almanya’daki hemen bütün kurumlarda varlık gösteriyorlar. Bence temel sorun kurumsal ırkçılık. Esas bu sorunun üzerine ciddiyetle eğilmek gerekiyor. Siyasi partilere de büyük iş düşüyor. Skandalize ederek değil, sorunların üzerine giderek mücadele şart.“

“ALMANYA SOKAKLARI CEHENNEME DÖNER“

Öte yandan Alman basınında yer alan haberlere göre Berlin Polis Akademisi’nin eğitmenleri, mezunlarda kalitenin düştüğünü, özellikle son dönemde atış talimlerinde  öğrencilerin neredeyse komple sınıfta kaldıklarını  belirtiyorlar. 

Polis Akademisi eğitmenleri, teorik eğitimde siyaset eğitimi ve tarih dersleri konusunda öğrencilerin yetersiz bilgiye sahip olduklarını vurgulayarak “En az silah kullanmayı bilmek kadar önemlidir bu dersler. Daha silahı doğru dürüst kullanmayı bilmeyen bir öğrenci, siyaset bilimi ve tarih konularında da eksik olunca birkaç sene içinde Almanya sokakları cehenneme döner“ sözleriyle endişelerini dile getiriyorlar. Genç polislerin Almanya’nın nazi geçmişi ve radikal İslamcı hareket hakkında yeterince bilgi sahibi olmamaları durumunda görevlerinin gereğini de yerine getirmeyeceklerini söylüyorlar.

Polis Sendikası Sözcüsü (GdP) Benjamin Jendro ise morgenpost gazetesine yaptığı açıklamada “Polis akademisindeki yapısal reformlara derhal son verilmeli. Sorunlar kökünden çözülmeli. Akademi öğrencisinin polislik mesleğine uygun olup olmadığı eğitim esnasında ciddi şekilde mercek altına alınmalıdır. Polislik mesleğine alınma şartlarının değiştirilmesinden çok, sınav şartları ve talepleri değiştirilmelidir. Eskiden polis akademisi sınavlarını mezunlar zar zor başarırken, şimdi neredeyse başaramayan yok. Demek ki çıtayı yükseltmek lazım“ sözlerine yer verdi.

İthamlardan bir diğeri de, polis teşkilatının içinde özellikle Türk ve Arap kökenli öğrencilerden oluşan çetelerin yuvalanması oldu. 

Berlin Polis Teşkilatı’ndan yapılan açıklamaya göre bunlar kanıtlanmasa da ciddi şüphenin hakim olduğu bildiriliyor. 

Tüm bu suçlamalara karşılık, polis akademisinden bir eğitmen ise göçmen kökenli polislere arka çıkarak “Süper performans gösteren birçok göçmen kökenli öğrencimiz var. Alman öğrenciler arasında da Almanca’yı kötü konuşan ve düşük seviyeli öğrenciler var. Böyle bir konunun gündeme getirilmesi kimseye hizmet etmez“dedi.

Berlin Polis Teşkilatı da tüm suçlamaları “asılsız“ ve “gerçek temellere dayanmıyor“ gerekçeleriyle geri çevirdi.

EMNİYET MÜDÜRÜ SUÇLAMALARI REDDETTİ

Öte yandan Berlin Polis Akademisi’nde Arap ve Türk kökenli öğrencilere yönelik suçlamalar, Berlin Senatosu İçişleri Komisyonu’nda görüşüldü. Berlin Emniyet Teşkilatı Başkanı Klaus Kandt suçlamaları geri çevirerek, göçmen kökenli polis eğitimine devam edeceklerini vurguladı.

Berlin Polis Teşkilatı, emekli olacak polislerin sayısının önümüzdeki dönemde artacağı kaygısı ile  hızla polis akademisi öğrenci sayısını yükseltmeye çabaladığı dikkat çeken noktalar arasında yer alıyor. 2017 yılında orta derece eğitimlerini tamamlayan bin 200 kadın ve erkek öğrenci, mezun olduktan sonra devriye gezip, gösterilerde güvenlik tedbirleri kapsamında görev alacaklar. Polis Akademisi giriş sınavlarına, AlmanyaNın eğitim sistemindeki en düşük seviyedeki orta dereceli okulu hauptschule diploması yeterli oluyor. 

 

488 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104