Almanya’da PKK’ya gösteri yasağı; Alman gazeteci Deniz Yücel serbest mi kalacak?

admin | 15 Şubat 2018 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Almanya’da terör örgütü PKK’ya yakın kuruluşların çatı örgütü olarak kabul edilen, ancak yasaklı olmayan NAV-DEM’in gösterilerine artık izin verilmeyeceği bildirildi.

izmir bayan escort

Almanya’nın Köln kentinde Kürt derneklerin geçen Cumartesi yapmayı planladığı protesto gösterisine izin vermeyen Köln Emniyet Müdürlüğü, Perşembe için planlanan iki gösteriyi de yasakladı.

“YASAKLI BAYRAK VE SEMBOLLERİN KULLANILMASI…”

DW Türkçe’nin haberine göre, Köln Emniyet Teşkilatından yapılan açıklamada, gösteriler için başvuruda bulunan Köln ve Leverkusen kentlerinden iki ayrı Kürt dernekle yapılan ön görüşmelerde, başvuruların Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) adına yapıldığının saptandığı belirtildi.

Açıklamada yasağa gerekçe olarak, “Almanya’da terör örgütü olarak sınıflandırılan PKK’ya bağlılığı simgeleyen yasaklı bayrak ve sembollerin kullanılması ve bu şekilde suç eylemleri ve ihlallerin gerçekleşmesi beklentisi” gösterildi.

Köln Emniyetinin açıklamasında, yasak kararlarına karşı hukuki yollara başvurulabileceği de kaydedildi.

Alman iç istihbaratı Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın terör örgütü PKK ile bağlantılı kuruluşların çatı örgütü olarak nitelendirdiği NAV-DEM’in 27 Ocak’ta Köln’de düzenlediği protesto gösterisi, PKK lideri Abdullah Öcalan posterlerinin, polisin defalarca yaptığı uyarılara rağmen kaldırılmaması üzerine dağıtılmıştı. NAV-DEM polisin gösteriyi sona erdirmesini eleştirerek, Öcalan bayraklarının taşınmasını “meşru olmayan bir yasağa karşı sivil itaatsizlik eylemi” diye nitelendirmişti.

Türkiye Deniz Yücel’i bırakıyor mu?

Almanya’nın PKK’ya ve yandaşlarına karşı tavrının sertleşmesi, Türkiye’de tutuklu bulunan Alman gazeteci Deniz Yücel serbest mi bırakılacak?” sorusunu gündeme taşıdı.

Başbakan Binali Yıldırım, Alman ARD televizyonunda katıldığı Tagesthemen programında Deniz Yücel hakkında açıklamalar yapmış, Yıldırım “Kısa sürede bir gelişme olacağı kanaatindeyim” demişti.

397 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104