Atatürk’ün en çok sevdiği şarkılar

admin | 23 Nisan 2018 | Dünya, Genel, Gündem, Müzik, Siyaset, Video Galeri

Kurtuluş Savaşı’nın unutulmaz komutanı Mustafa Kemal Atatürk’ü, dava arkadaşlarını ve vatanı uğruna canını vermiş tüm şehitlerimizi anmak için Atatürk’ün çok sevdiği şarkılardan bir demet sunuyoruz.

1. Çanakkale İçinde

HEPİMİZİN TÜRKÜSÜ

2. Yemen Türküsü

Osmanlı Yemen topraklarını ülkesine kattıktan sonra buradaki hükümdarlığını sürdürmek için çok şehit vermiştir. Yemen merkezden uzak olsa da kutsal toprakları elde tutma uğruna bir çok şehit verilmiştir.

Müslüman toprağı olmasına karşın, Yemen İngilizlerle işbirliğine giderek Osmanlıya karşı savaş açmıştır. Beş cephe de birden çarpışan Osmanlı kuvvetleri Anadolu’dan asker sevki yapmaktadır. Çarpışmalar o kadar, şiddetli olmaktadır ki aileler Yemen’e cepheye giden evlatlarının artık geri dönmeyeceğini bilmektedirler.

Bir çok aile cepheye gönderdikleri çocuklarından bir daha haber alamamışlardır. Hatta bazı askerler yıllar sonra savaş bitse de bu topraklardan geriye dönememişler, sağ kalabilenler orada yaşamlarını devam ettirmişlerdir. Bu acıyla Yemen Türküsü o devirlerde halkın dilinden düşmemiş etkilerini ve izlerini günümüze kadar bu türküyle taşımıştır.

Makam: Hüseyni

Usul: Curcuna

3. İzmir’in Kavakları

Ödemiş Çakıcı Efe Ege Bölgesinde halkın dilinde dilden dile efsaneleşen bir kahramanlık türküsüdür.

4. Kırmızı Gülün Alı Var

Savaş zamani askere giden bir genci karısı ve annesi aylar hatta seneler boyunca bekler. Gençten haber yoktur tabii.Anne her aksam tren yoluna gider ve oglunun yolunu gözler sabırla…Günün birinde anne tren garından eve döndügünde yatakta gelinini bir erkekle sevişirken görür KIRMIZI GÜL demetinin yanı başında…Ve tüfeği alıp ikisini de vurur.Yataktaki adam oğludur.

5. Yanık Ömer

Kurtuluş savaşı yıllarında Mehmetçikler yazmış bu türküyü. Yanık Ömer cesur ve vatanı için canını hiçe sayan bir askerdir. Savaşta yara alması onun için önemli değildir. Çünkü kanının son damlasına kadar vatanı için savaşan Mehmetçik’tir o. Kurtuluş savaşından gazi olarak köyüne döner. Köy bayram havasındadır. Nişanlısına kavuşur. Gururludur fakat hiçbir zaman yaptığı kahramanlıkla övünmez zira kendine göreve sadece vatanı için görevini yapmıştır.

6. Çalın Davulları

7. Fikrimin İnce Gülü

2155 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104