Avrupa bankaları Türkiye’den endişeli, Trump’a kızgın

admin | 12 Ağustos 2018 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Son yıllarda Türkiye’ye oldukça fazla kredi veren Euro Bölgesi Bankaları,Türkiye’nin ekonomisi ile ilgili endişelerini ve Trump’a kızgınlıklarını dile getirmeye başladı

Türk şirketler İspanya’daki bankalara 83,3 milyar euro borçlanırken, Fransızlara ise 38,4 milyar euro borçluyuz.

Uluslararası Borçlar Bankası’na (BIS) göre, Türk şirketler İspanya’daki bankalara 83.3 milyar dolar, Fransız bankalarına 38.4 milyar dolar ve İtalyan bankalarına da 17 milyar dolar borçlu.

Rus gazetesinde yer alan analiz şöyle: Euro Bölgesi’ndeki bankacılık sektörü, hisse senedi ve tahvil değişimleriyle birlikte, Türkiye’deki ekonomik çalkantıların kendilerini etkilemesini beklerken, Avrupalı politikacılarda potansiyel riskleri şimdiden değerlendirmeye çalışıyor.

Kristian Rouz – Türkiye ekonomisi bir sürdürülebilirlik testiyle karşı karşıya bulunuyor: Ulusal para birimi – lira – geçtiğimiz hafta ABD’nin yaptırımlarının açıklanmasının ardından rakiplerine karşı düşüş yaşadı.

Lira, Türkiye’deki finansal fırtınanın tek zayiatı değildi, ülkenin finansal varlıkları hisse senedi ve tahviller dahil olmak üzere bir darbe aldı. Türkiye ekonomisi, hükümetin birkaç ay önce ekonomik büyümeyi desteklemesi için hazırladığı mali paketi açıkladıktan kısa bir süre sonra ortaya çıkan büyük bir para krizinin ilk belirtileriyle birlikte, yılın başından bu yana rahatsızdı.

Ocak ayından bu yana lira yüzde 33 düştü. Türkiye, tüketici mallarının önemli bir ihracatçısıdır ve imalat sektörü, denizaşırı pazarlara büyük ölçüde bağımlıdır. Daha zayıf bir liranın, yabancı müşterilere daha ucuz hale gelen Türk mallarının uluslararası rekabet gücünü arttırması bekleniyor.

Avrupalı bankacılar, Türkiye pazarıyla olan ilişkileri konusunda endişelerini dile getirdiler. Son birkaç on yıldır, Euro Bölgesi’ndeki bazı bankalar Türk şirketlerine borç para vermiş durumdalar ve şimdi dolar ya da Euro cinsi operasyon karlılıklarına meydan okuyor; borçlarına hizmet etmek için mücadele edebilirler.

Uluslararası Borçlar Bankası’na (BIS) göre, Türk şirketler İspanya’daki bankalara 83.3 milyar dolar, Fransız bankalarına 38.4 milyar dolar ve İtalyan borç verenlere de 17 milyar dolar borçlu. Türkiye’deki olası iflaslar, Güney Avrupa’nın zaten kırılgan bankacılık sistemlerini zayıflatabilir. Bu Avrupa Merkez Bankasının da(ECB) yıllardır endişeli olduğu bir konu.

Öte yandan, Türkiye, Arjantin ve Güney Afrika dahil olmak üzere gelişmekte olan piyasalar, bir başka yapısal sorun nedeniyle baskı altında kalmış durumdalar; bu da yabancı dolar cinsinden kredilere aşırı bağımlılık göstermeleridir. Bu yılın başlarında yükselen piyasa para birimlerindeki dalgalanma , ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarının ardından borçlanmayı daha da pahalı hale getirdi. Ama bu noktada, uluslararası finans kurumları, Türklerin sorunlarının bölgesel bir hata olduğunu düşündüler. Şimdi kaygılar küresel ölçekte genişliyor gibi görünüyor.

Ancak, bazı Euro Bölgesi bankacıları, Türk kargaşasının uluslararası finans piyasalarını sallamasına rağmen, Avro Bölgesi’nin Türkiye ile olan sıkı ticaret ilişkilerine rağmen, uzun vadeli ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin hala kontrol altında olduğunu söylüyorlar.

Uzmanlar, Türkiye’nin GSYİH’sının yalnızca Avro Bölgesi’nin birleşik GSYİH’sının yüzde 6,5’inde olduğunu ve bu durumun olumsuz etkilerinin Avrupa’ya yıkıcı bir darbe vurması ihtimalinin düşük olduğunu belirttiler. Bununla birlikte, Türkiye ekonomisi Yunanistan’dan dört kat daha büyüktür – ve 2015 yılında Yunanistan’daki temerrüt beklentisi Euro Bölgesi için küçük bir rahatsızlıktan biraz daha fazlasıydı.

Ancak Türkiye, Yunanistan’ın aksine, Avro bölgesinin bir parçası değil.

İkili ticaret söz konusu olduğunda, analistler Türk müşterileri için daha pahalı hale geldikçe Avrupa’nın Türkiye’ye olan ihracatında bir düşüş bekliyorlar. Bu arada, Türkiye’nin Avrupa’ya ihracatının net bir şekilde artacağı öngörülüyor. Bu da Avrupalı üreticilerin iç pazarda daha sert rekabetle karşı karşıya kalacakları anlamına geliyor.

Berenberg Bank’ın analistlerden oluşan ekip, “Eurozone şirketlerinin yeni pazarları tanımlama ve genişleme konusunda oldukça hızlı olacağını ve Eurozone’un ihracatının başka marketlere odaklanması ile, Türkiye’ye olan ihracatındaki düşüşlerin bir kısmını telafi edeceğini” söyledi.

284 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104