Barış Doster: Türkiye Atlantikten kopuyor, ABD provokasyonlar yapabilir

admin | 01 Kasım 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Barış Doster ABD’nin Türkiye ve bölge ülkeleriyle ilişkileri konusunda önemli yorumlarda bulundu

İşte Doster’in o yorumları:

Atlantik cephesinden kopan Ankara, yönünü Avrasya’ya döndü. Avrasya ülkeleriyle yakın ilişkiler yürüten Türkiye, son olarak yüzyılın projesi sayılan Bakü, Tiflis, Kars demiryolu hattının açılışını yaptı. Çin’den başlayıp Londra’ya kadar uzanacak bu hatta, İpek Demir Yolu hattı da deniliyor. Peki, bu demiryolu neden bu kadar önemli?

Türkiye’nin Atlantik cephesine bağımlılığı sona eriyor . Artık rotada Avrasya var.

Avrasya ülkeleriyle yakın ilişkiler kuran Türkiye, tarihi projelere imza atıyor. Onlardan biri de Bakü, Tiflis, Kars demiryolu hattı.

Yüzyılın projesi olarak hayata geçen projenin açılışını Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları yaptı.

Proje ekonomik, siyasi ve kültürel açıdan çok önemli bir yere sahip.

Siyaset Bilimci Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Barış Doster’e göre; ipek demiryolu hattı aynı zamanda Türkiye’yi Atlantik bağımlılığından kurtarıyor.

Avrasya ülkelerini topyekün kaldıracak projeye Amerika başından beri karşı. Doster, “Amerika yeni provakasyonlar yapabilir.” uyarısı yapıyor.

Bölgede yenilen Amerika’ya karşı Türkiye’nin vereceği en önemli yanıtsa, bölgesel işbirliğini daha da geliştirmek.

Kaynak: ulusalkanal

680 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104