Belçika, Katalan lideri İspanya’ya iade etmezse Avrupa karışacak

admin | 04 Kasım 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

İspanya’nın Belçika’ya kaçan Katalan liderle ilgili yakalama kararı Avrupayı karıştıracak

İspanya mahkemesi, Katalan lider Carles Puigdemont hakkında ‘kırmızı bülten’le yakalama kararı çıkarıldı.

p>İspanya hükümeti hakkında başlattığı soruşturma sonrası Belçika’ya giden eski Katalonya lideri Charles Puigdemont’a bir darbe de İspanya Mahkemesi’nden geldi. İspanya mahkemesi, Katalan lider Carles Puigdemont hakkında kırmızı bülten’le yakalama kararı çıkardı.

Öte yandan Puigdemont bugün yaptığı açıklamada 21 Aralık’taki seçimler için “Seçimde aday olmaya hazırım. Herhangi bir yerden de seçim kampanyası yürütmek mümkündür” dedi.

Hakkında tutuklama kararı çıkan Puigdemont, hapis cezasına çarptırıldığında seçimlerin “tarafsız, bağımsız ve normal” olamayacağını belirtti.

Öte yandan Madrid yönetimi, “ayaklanma, isyana teşvik ve görevi kötüye kullanmak” suçlularından görevden aldığı eski Katalonya lideri Puigdemont ve 9 Katalan yetkilileri hakkında soruşturma başlatılmıştı. Puigdemont ise kararın ardından Belçika’ya gitmişti.

Belçika’nın Puigdemont’u İspanya’ya iade etmemesi durumunda AB’nin yeni bir siyasi krizle karşı karşıya kalmasından korkuluyor.

370 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104