CHP “bağımsız Kürdistan” referandumuna sıcak bakıyor

admin | 05 Eylül 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) planladığı bağımsız Kürdistan referandumunun, hem Bağdat hem de bölge ülkeleriyle azami mutabakatla yapılması gerektiğini bildirdi.

Tanrıkulu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, 2010 anayasa değişikliğinden önce yargının bağımsızlığı sorunu olduğunu, 2010’dan sonra da bu sorunun bulunduğunu savundu.

Bugün ise yargı denen bir kurumun olmadığını öne süren Tanrıkulu, bu nedenle tarafsızlık ve bağımsızlığının tartışılamayacağını, önce yargı kurumunun ortada bulunması gerektiğini ifade etti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın ortaya koyduğu fotoğrafın, yargının bağımsız kurum olmadığı, bir partiye ve tek adama biat üzerine inşa edildiğini gösterdiğini belirten Tanrıkulu, böyle bir görüntüyü geçmişte yaşamadıklarını ileri sürdü.

Tanrıkulu, geçen yıl çok sayıda öğretmenin ihraç edildiğini, bir kısmının mesleğe geri döndüğünü kaydetti.

Bayramdan önce Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin’in de aralarında bulunduğu 14 ilde, binden fazla öğretmenin, iradeleri dışında sürgün edildiğini aktaran Tanrıkulu, bu öğretmenlerin açığa alındığı dönemde lekelendiğini, yargısız infaza tabi tutulduğunu, terör örgütü mensubu olarak itham edildiğini öne sürdü.

Gazetecilerin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Irak’ın kuzeyinde yapılacağı açıklanan referandumla ilgili “Referandum haktır” dediği iddialarının sorulması üzerine Tanrıkulu, bu konuda bilgisi bulunmadığını belirtti.

Bunun, Irak Anayasası’na göre Erbil ile Bağdat arasındaki bir sorun olduğunu anlatan Tanrıkulu, “Benim de bir yurttaş olarak isteğim referandumun hem Bağdat hem de bölge ülkeleriyle azami mutabakatla yapılmasıdır. Ancak Kürdistan bölgesel yönetiminin içinde bulunduğu koşulları da gözardı edemeyiz. Oradaki koşulları bilerek tutum almak gerekir. İçimizdeki ve diğer ülkedeki Kürtleri düşman, rakip değil, dost olarak gören bir devlet anlayışına ihtiyaç var.” değerlendirmesini yaptı.

530 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104