Cübbeli Ahmet Hoca’nın Avrupa imamı nefret suçundan sınırdışı edildi

admin | 13 Kasım 2015 | Dünya, Gündem, Siyaset

nusretullah-hoca-98b51

İsmailağa Cemaati’nin Avrupa temsilcisi olarak görev yapan Nusret Çalık Almanya’da Musevi karşıtı söylemleri nedeniyle sınırdışı edildi.

Alman makamları, Nusret Çalık’ın, “İslamın en büyük düşmanı Yahudilerdir” sözleri nedeniyle Türkiye’ye gönderildiğini açıklarken, sınırdışı kararı, İsmailaga Cemaati ile Avrupa Milli Görüş Teşkilatı içinde şok etkisi yarattı.

Nusret Çalık, Almanya’nın Offenbach şehrinde yaşıyordu ve 2011 yılından bu yana İsmailağa cemaatinin, Avrupa imamı olarak görev yapıyordu.

İstanbul Fatih merkezli İsmailağa cemaati, Türkiye’nin en büyük Nakşibendi tarikatlarından biri olarak tanınıyor. Cübbeli Ahmet Hoca da bu cemaatin önde gelen isimlerinden ve hasta olduğu bilinen Mahmut Hoca’nın yerine liderlik için adı geçenlerden.

cubbeli-ahmet-mahmut-98b89

İsmailağa Cemaati, 1 Kasım seçimleri için AKP’yi destekleme kararı almıştı. Ahmet Davutoğlu’nun bu kararın alınması için cemaat ile özel görüşmeler yaptığı biliniyor.

ismailaga-34b87

Recep Tayyip Erdoğan’ın da İsmailağa cemaati ile fikri olmasa da gönül bağı düzeyinde ilişkisinin olduğu biliniyor. Erdoğan yıllar önce Milli Görüş’çü çizgide son sürat hız yaparken Musevi karşıtı “Mas-Kom-Yah” adlı bir tiyatro oyununu yazıp, sahneye koymuştu (TIKLAYIN).

erdogan-ismailaga-61b69

Kaynak: Jöntürk

2609 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104