Derin Ahmet Paşalar, Sultan 1. Tayyipler devri bitti, yeniden Atatürk devri başladı

admin | 10 Kasım 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

hikmetyar-erdogan-fotografi-01-b521

Bizim tarihimiz Derin Ahmet Paşa’nın hazin sonu gibi tarihten ders almayan sayısız dalkavuğun hazin hikayeleriyle doludur.

İşte size o hikayelerden bir örnek: Belge I. Mahmut döneminden. 1.Mahmut 24. Osmanlı padişahı ve 103. İslam halifesidir(1696-1754 ).

Topkapı Sarayı arşivinde bulunan dilekçe, şu an Türkiye’de epey geçerli olan dalkavukluğun ne zor zanaat! olduğunu ortaya koyması açısından ilginç ipuçları verip, bugünün sarayında neler yaşandığına da sanki bir tür ayna tutuyor. Buyrun:

Sultan I. Mahmud (Fransız Ressam Jean-Baptiste van Mour tarafından yapılan portresi).

İşte o dilekçe:

Devletli, iyiniyetli, merhametli efendim,

Kimsesiz dalkavuk kullarınızın arzuhalidir. Her sene Ramazan-ı Şerif geldiğinde İstanbul’da, davetli, davetsiz iftarlara gideriz. Ulemánın, ricálin, devletin vesair büyüklerin, mevki sahiplerinin sofralarında çeşitli yemekler, türlü türlü reçeller, süzme aşûreler, tavuk göğüsleri. Elmaspáreler, helvalar, kaymaklı baklavalar, hoşaflar yer ve içeriz, üstüne göbek tütünü ve kahve ile ikram görürüz.

Lákin içimizde bazı terbiyesizler bulunup, edebe uymayan hareket ve tavırlarıyla velinimetimiz efendimizi gücendirmekte, zararı da hepimize dokunmaktadır.

Dalkavukluk sağlam bir nizama bağlanmazsa cümlemizin açlıktan öleceği aşikárdır. Kadim düzen ve kanuna göre, yeniden bir rdüzene bağlanmasını, içimizden uygunsuzların tart edilmesini, tavır ve hareketleri hepimizin makbulü olan Şákir Ağa’nın cümlemize kahya tayin olunmasının buyurulmasını niyaz ederiz.

Emir ve ferman divletli, inayetli efendim Sultanım hazretlerinindir.

İmza: Dalkavuk kulları

Bu dilekçeyi okuyan da yukarıdaki yazının altına şu notu düşmüş:

Dalkavuklar, kibar rical huzuruna girdiklerinde etek öperler. Oturacakları yer trabzan yanındaki küçük minderdir. Vazifeleri, hane sahibi olan zatın mizaç ve tabiatine uygun şekilde konuşmak, zikri müstekreh tábirlerden ve küfürlerden gayet sakınmaktır. Hane sahibi ne söylerse, fevkálede yardakçılıkla tasdik edecekler ve asla buna karşı söz söylemeyeceklerdir. Verilen ihsanı gizlice alacaklar, verilen paranın çokluğu ile meslekdaşları arasında öğünmeyeceklerdir.

Reşat Ekrem Koçu’nun anlatımıyla dalkavuklar

Bitmedüüü…. Bu belgenin altında bir de “dalkavukluk narhı” var. Buna göre…

Dalkavuğun burnuna fiske vurma (fiske başına) 20 para. Yüzünü tokatlama (tokat başına) 30 para. Ellerini ayaklarını domuz topu bağlama 40 para. Elinde beş, on kıl kalmak ve dişlerini leylek gibi çatırdatmak şartıyla sakal zelzelesi yapmak 60 para. Merdivenden aşağı yuvarlama 180 para. Eyerinin bir tarafından üzengi bulunmayan haşarı bir ata bindirip seyretmek 300 para.

Kaçak Saray’dan sızanlara bakılırsa, dalkavuklar için değişen bir şey yok. Kimi burnuna vurularak, kimi tokatlanarak, tabii 40 para karşılığı değil amma velakin post kaparak dalkavukluğu sürdürüyor.

…Ve de eğer bugünün saraylı dalkavukları, dalkavukluk sağlam bir nizama bağlanmazsa, birbirlerini yiyecekler ve daha nice Derin Ahmet Paşalar ziyan olacak.


Kıssadan hisse: Biz millet olarak bu kafayla gitmeye devam edersek 1. Mahmutlar gider, 1. Tayyipler gelir. Sadrazam Derin Ahmet Paşalar gider, Damat Berat Paşalar gelir ama makus tarihimiz hiç değişmez.

Dalkavukluk tarihimizden bir örnek daha verip yazımızı bitirelim.

İşte size Sultan 1. Tayyip’in gençliğinde dünyanın en ünlü terörist başlarından Hikmetyar’a dalkavukluk yaparken çekilmiş resmi.

hikmetyar-erdogan-fotografi-2b902

Resimle ilgili küçük bir not: Sultan 1. Tayyip ile Hikmetyar’ı bir araya getiren isim Amerikan dalkavuğu Cengiz Çandar’dı. Resmin çekildiği sırada o da resmin çekildiği evdeydi.

O resmin çekiliş hikayesini Soner Yalçın’ın yazısından öğrenmek için tıklayınız.

Biatçı, dinci kültür iflas etmiştir. Beceremediklerini İstanbul için “her yer beton oldu” diyerek kendileri itiraf etmiştir. Derin Ahmet Paşaların, Sultan 1. Tayyiplerin devri bitmiş, Türkiye’de Atatürk’ün devrimlerinin tamamlanacağı dönem başlamıştır.

Bu böyle biline…

537 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104