Erdoğan: Bizim ülkemizde şu an idam yok, Gülen’i rahatlıkla iade edebilirsiniz

admin | 22 Eylül 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan Erdoğan, “Bizim ülkemizde şu an idam yok, ABD, Gülen’i rahatlıkla iade edebilir” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin stratejik ortağı olan ABD’nin başarısız bir darbe girişiminde bulunan Fethullah Gülen’i iade etmesi gerektiğini belirtti. Erdoğan röportajda, “Kaldı ki bizim ülkemizde şu an idam yok, ABD rahatlıkla iade edebilir” dedi.

Erdoğan, Washington yönetiminin Suriye’de IŞİD’le savaşan YPG güçlerini silahlandırmasının Washington ve müttefiklerine zarar verebileceği konusunda uyarıda bulundu. Haberde, Türkiye’nin YPG’yi yasadışı PKK’nın Suriye uzantısı olarak gördüğü de kaydedildi.

Röportajda Almanya ile siyasi ilişkilerin geliştirilebileceğini ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’e Türkiye’yi ve politikalarını eleştirmekten kaçındığı için Erdoğan’ın övgüde bulunduğu belirtilirken, Rusya’nın S-400 füze sistemini satın almasına rağmen Türkiye’nin NATO ile olan bağları güçlü olduğunu söylediği belirtildi. Erdoğan S-400’lerin anlaşmasının tamamlandığının hatta kaporasının dahi verildiğini açıkladı.

“İdlib’e asker göndereceğiz”

Erdoğan verdiği demeçte, gerilimi azaltma bölgeleri konusunda varılan anlaşma kapsamında Suriye’nin İdlib bölgesine asker konuşlandırılacağını da ifade etti.

‘PUTİN İLE GÖRÜŞECEĞİZ’

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın iktidarda kalmaması gerektiğini savunan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Pazartesi günü Putin’le görüşeceğiz, perşembe günü de Ankara’da yemek yiyeceğiz. Suriye’de ne gibi adımlar atılması gerektiğini, bunların terör örgütlerinden arındırılmasıyla barışın olduğu bir zemine nasıl kaydıracağız bunun gayretinde olacağız. Bu konuları da İran Devlet Başkanı ile burada görüştük, Astana’da görüştük. Nasip olursa 4 Ekim’de de İran seyahatim olacak. Benden önce de Genelkurmay Başkanımın bir seyahati olacak, Irak Genelkurmay Başkanı’nın bir ziyareti olacak.”

Kaynak: Odatv

476 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104