Erdoğan BM’de atıp tutuyor ama Kürt kökenli vekillerinin hepsi Barzanici

admin | 22 Eylül 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Erdoğan BM’de Barzani’ye seslendi: Siz sadece Kuzey Irak olarak tek başınıza böyle bir kararı nasıl verebilirsiniz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 25 Eylül’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) gerçekleştirmeyi planladığı bağımsızlık referandumuna ilişkin, “Biz en başından beri Irak’ın toprak bütünlüğünü savunduk, kimse bunu yapmıyorken bile. Bu referandum yapılmamalıdır” dedi.

Barzanici olduğu bilinen AKP’li Galip Ensarioğlu ise, “Referanduma karşı çıkmamız yanlış, Kerkük Kürtlerde kalsın” dedi.

Ardından partisinin hükümetinin yaklaşımını eleştirdi:

“Sorun bizim tepkimizde; ben bu tepkileri abartılı buluyorum… Diyelim ki Kerkük hassasiyetimiz var… Peki, Kerkük’teki Araplar bize Kürtlerden çok daha iyi dost mu? Kerkük’ün Arap bölgesinde kalması sorun olmuyor da Kürt bölgesinde kalması mı sorun oluyor?”

Sonrasındaki cümlesinde ise ses tonundaki kararlılık arttı:

“Bu konuda ABD’ye rest çeken Barzani bizden mi korkacak? Aksine Kerkük’ün Kürt bölgesinde kalması bizim açımızdan çok daha iyidir. Arap bölgesinde kalırsa petrolün taşınmasında problem olur. Kürt bölgesinde kalırsa bugüne kadar yaptığımız gibi hem pazarlarız hem de çıkarırız. Barzani geçmişte bu konuda ABD’yi karşısına alma pahasına Türkiye ile petrol anlaşması imzaladı.”

Referanduma karşı çıkan açıklamaların gittikçe “aşırı, katı milliyetçi söyleme dönüştüğünü” bunun “zarar verici bir noktaya gittiğini” de ileri sürdü.

AKP’li Orhan Miroğlu da, peşmerge başı Barzani’nin yapacağı ‘Kürdistan’ referandumuna tam destek verdi. Miroğlu, “bu bir heyula değil, bunda korkulacak bir şey yok” dedi.

AKP’deki Kürt kökenli vekillerin Barzani’ye yakın oldukları biliniyor.

1958 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104