Erdoğan Esad’la görüşecek, 5 bin cihatçı Türkiye’ye getirilecek

admin | 17 Eylül 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Tele 1’de akşam haberlerinin konuğu olan ABC gazetesi Ortadoğu Temsilcisi Ömer Ödemiş Astana Görüşmeleri’ne dair önemli açıklamalarda bulundu.

Astana Görüşmeleri’nin önemli bir dönemeç olduğunu vurgulayan Ömer Ödemiş, diğer Astana süreçlerinden farklı olarak son toplantının yararlı ve işlevsel olduğunu vurguladı. Çatışmasızlık sürecinin işletilmesinin görüşmelerin sonucu olarak ortaya çıktığını aktardı.

‘TÜRKİYE İDLİB İÇİN NUSRA’YLA SAVAŞMAK ZORUNDA KALACAK’

Astana’da yapılan görev dağılımına dikkat çeken Ödemiş, Rusya ve Suriye’nin Lazkiye bölgesindeki cihatçıları temizlerken, Türkiye’nin Cisr-eş Şuğur ve İdlib civarında görev alacağını kaydetti. Bölgede cihatçı ve El Kaide’nin Suriye’deki kolu olan El Nusra’nın (Heyeti Tahrir Şam) örgütünün bulunduğuna dikkat çeken Ortadoğu uzmanı Ödemiş, bu örgütün Astana sürecini kabul etmediğini ve çatışmasızlık sürecine katılmayacağını beyan ettiği söyledi. Nusra’nın bu sebepten Türkiye’yle çatışmasının oldukça olası olduğunu, İdlib bölgesini ÖSO’nun diğer fraksiyonlarıyla savaşarak aldığını ve örgütün Türkiye’yi kafir ilan ettiğini vurguladıktan sonra, Türkiye’nin gözlemci asker bulundurma projesinin çok gerçekçi olmadığını aktardı. Aynı şekilde Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Karlov’a yönelik suikastı gerçekleştiren polisin Nusra’yla olan yakınlığına dikkat çeken Ödemiş, Nusra’nın ülke içinde bulunan birimlerinin Türkiye’ye yönelik saldırı gerçekleştirebileceğini vurguladı.

‘5 BİN CİHATÇI AİLELERİYLE TÜRKİYE’YE YERLEŞECEK’

Astana sürecinin Türkiye’ye yönelik bir başka getirisinin ise çatışmasızlık anlaşmasına uyum göstereceğini söyleyen 5 bin cihatçının Suriye dışına taşınması olduğunu söyleyen Ödemiş, Türkiye’nin bu cihatçıları aileleriyle beraber ülkesine kabul ettiğini aktardı. Pakistan’ın bu cihatçıları ve ailelerini kabul etmediğine dikkat çekerek, Türkiye’nin bu cihatçıları yerleştireceği yerlerin bile büyük bir problem olduğunu söyledi.

‘OPERASYON REYHANLI-BAB EL HAVA CİVARINDA BAŞLAYABİLİR’

Operasyonun başlayacağı yer olarak Reyhanlı’nın askeri açıdan daha uygun olduğuna dikkat çektikten sonra, bölgedeki esas problemin Nusra’nın yenilgi aşamasında anlaşmak istemesi olduğunu vurgulayan Ödemiş, bunun da yeni sorunlar çıkaracağını ve Nusra’dan kopabilecek olan cihatçıların nereye yerleştirileceği sorununun ortada olduğunu vurguladı.

‘ERDOĞAN ESAD’LA GÖRÜŞECEK’

Astana’da yürütülen sürecin bir başka önemli getirisinin anlaşmanın yürürlükte olduğu 6 aylık süreçten sonra 4 ülkenin liderlerinin bir araya gelmesi olduğunu vurgulayan Ödemiş, bu ülkelerin İran, Suriye, Rusya ve Türkiye olduğunu açıkladı.

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Esad’la görüşmesinin ve yeniden ‘kardeşim Esad’ söylemine dönmesinin muhtemel olduğu konuşuldu.

528 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104