Erol Manisalı: Erdoğan’ın Avrasyacılığı Avrasyacılık değil

admin | 07 Kasım 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Avrasyacılığı Türkiye gündemine sokan Erol Manisalı: Bizimkiyle Erdoğan’ınki siyahla beyaz gibi

Avrasyacılık tartışmasını Türkiye’de başlatan isim Erol Manisalı, AKP’nin Avrasyacı olup olmadığına ilişkin dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Türkiye’de Avrasyacılık tartışmasını ilk açan Cumhuriyet gazetesi yazarı Erol Manisalı, 7 Mart 2002 tarihinde İstanbul Harp Akademileri’nde yaptığı konuşmayı hatırlattı. O konuşmasında Türkiye’nin Batı’nın yanı sıra, Rusya ve Asya ile de ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini söylediğini yazan Erol Manisalı, dönemin MGK Genel Sekreteri Org. Tuncer Kılınç’ın da kendisine destek verdiğini söyledi.

AKP’nin Avrasya siyasetine yaklaşması yönündeki açıklamalara dikkat çeken Erol Manisalı, “Bugün Ankara’nın 7 Mart 2002’de yapılan önerileri uygulamasının nedenleri ile bizim nedenlerimiz siyahla beyaz gibi farklıdır” dedi.

Erol Manisalı’nın açıklaması şöyle:

“7 Mart 2002’de İstanbul’da Harp Akademileri’nde kamuya (ve dünyaya) açık bir seminer düzenleniyordu. Bahçeli henüz Ecevit koalisyonunu dağıtma bombasını patlatıp “yeni Türkiye’nin ve AKP’nin yolunu açmamıştı”. Ben sunduğum tebliğ ile Türkiye için; “Batı’ya tek yanlı bağlanma yerine Rusya (ve Asya) ile de ilişkilerini geliştirip bir denge sağlamasını: aksi halde ABD ve AB’nin tek yanlı siyasi, iktisadi ve askeri bağlarla Türkiye’yi Lozan’dan Sevr’e yavaş yavaş götüreceğini” savunmuştum.

Benim sunumum sonrasında MGK Genel Sekreteri Org. Tuncer Kılınç söz alarak, “Erol Manisalı’nın görüşlerine katılıyorum. Türkiye, ABD’yi göz ardı etmeden, Rusya ve İran ile de ilişkilerini geliştirmelidir” demişti. (*)

7 Mart 2002’de, o tarihte etkili olan MGK’nin genel sekreteri aracılığı ile bu tutumu sergilemesi, içerideki “Batılı” değil “Batıcı” kafadaki çevrelerde şok etkisi yaratmıştı, çok kızgındılar. Ergenekon ve Balyoz’un hazırlıkları yapılıyordu.

Kaynak: Odatv

484 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104