Esad teröristleri bombaladı, Rus ve İran büyükelçileri Dışişleri’ne çağırıldı

admin | 10 Ocak 2018 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Son dakika… İdlib’teki ateşkes ihlaliyle ilgili Rusya ve İran’ın Büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. İhlallere son verilmesi için iki ülkeden Esad Rejimi’ne çağrıda bulunması istendi

Rusya Savunma Bakanlığı cumartesi gününden bu yana Lazkiye’deki hava ve deniz üssüne silahlı insansız hava araçlarıyla 13 saldırı girişiminin önlendiğini duyurdu.

Suriye’de Esad Rejimi’nin İdlib’teki ateşkes ihlaliyle ilgili Rusya ve İran Büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı.

İhlallere son verilmesi için iki ülkeden Esad Rejimi’ne çağrıda bulunması istendi.

REJİM, EKİM AYINDAN İTİBAREN ATEŞKESİ İHLAL EDİYOR

Suriye ordusu var olan ateşkese rağmen ekim ayı sonunda İdlib ve Hama’ya yönelik operasyon başlatmıştı. Operasyon aralık ayının son haftasında yoğunlaştı.

Suriye ordusu son harekatla Ebu Zuhur Hava Üssü’nü ele geçirmeyi ve başkent Şam’ı ülkenin en büyük kenti Halep’e bağlayan karayolunu kontrol altına almayı hedefliyor.

14 KÖYÜ ELE GEÇİRDİ

14 köyün ele geçirilmesiyle askerler hava üssüne yaklaştı. İlerleme pazar günü 21 kişinin öldüğü yoğun hava bombardımanının ardından sağlandı.

Ebu Zuhur üç yıl süren kuşatmanın ardından 2015’te silahlı cihatçı muhaliflerin eline geçmişti.

RUSYA: ÜSLERİMİZE 13 SALDIRI GİRİŞİMİ OLDU

Rusya Savunma Bakanlığı cumartesi gününden bu yana Lazkiye’deki hava ve deniz üssüne silahlı insansız hava araçlarıyla 13 saldırı girişiminin önlendiğini duyurdu.

SOÇİ’DEKİ ULUSAL DİYALOG KONGRESİ ÖNCESİ

Dışişleri kaynaklarına göre, 29-30 Ocak tarihlerinde Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne giden süreçte, ‘İdlib’de ihlal durumuna ivedilikle son verilmesi için rejime gerekli mesajların verilmesi Rusya’dan talep edildi’.

Suriye hükümetinin bir diğer garantörü olan İran’ın Ankara Büyükelçisi Fard da bakanlığa çağırıldı.

352 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104