FETÖ, Kozmik Oda bilgilerini CIA’e mi aktardı?

admin | 12 Kasım 2015 | Gündem, Siyaset, Tüm Manşetler

tsk-kozmik-oda-dosyasini-aciyor-4b9

Kozmik Oda kumpası için suç duyurusu hazırlığı yapan Genelkurmay 2009’da Kozmik Oda’da 25 gün süren aramada, gizli bilgilerin ne kadarının deşifre edildiğini ve bunların nasıl ve nerelere sızdırıldığını inceliyor.

Genelkurmay, Kozmik Oda’da saklanan bazı önemli bilgilerin o dönemin bazı AKP ileri gelenlerinin de bilgisi dahilinde Fethullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) tarafından CIA’e aktarıldığından kuşku duyuyor.

Dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a “suikast” iddialarıyla 2009’da başlatılan ve devletin çok gizli bilgilerinin bulunduğu Genelkurmay’a bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu’nda 25 gün arama yapılmasıyla gündeme oturan “Kozmik Oda” soruşturmasında 2’nci perde açılıyor. 6 yıl sonra geçtiğimiz mart ayında “takipsizlikle” sonuçlanan soruşturma sırasında elde edilen gizli bilgiler, CD halinde Genelkurmay’a teslim edildi.

HANGİ SIRLAR İFŞA EDİLDİ?

Genelkurmay’da oluşturulan özel bilirkişi ekibi, gizli bilgilerin ne kadarının deşifre edildiğini ve nasıl ve hangi istihbarat örgütlerine sızdırıldığını inceliyor. Genelkurmay Adli Müşavirliği, devlet sırrı niteliğindeki bilgilerin TÜBİTAK üzerinden ifşa edilmesine neden oldukları iddiasıyla dönemin özel yetkili savcısı Mustafa Bilgili ile Kozmik Oda’ya giren hakim Kadir Kayan’la ilgili suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Kozmik Oda soruşturmasından sonra tüm Seferberlik Tetkik Kurulu Bölge Başkanlıkları lağvedilmişti. Kozmik Oda kumpasını soruşturan Cumhuriyet Savcısı Tekin Küçük, 30’a yakın şüpheli hakkında takipsizlik kararı yazmıştı. Küçük, Kozmik Oda soruşturmasını yürüten bazı polisler hakkında ise soruşturmayla ilgisi olmayan şüpheli subayların avukatının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin telefonlarını usulsüz biçimde dinledikleri, sahte belge hazırladıkları ve olmayan ihbarlarla işlem yaptıkları iddiasıyla ayrı bir soruşturma başlatılmasını talep etmişti.

ARINÇ: KAMUFLAJDI

Kozmik Oda soruşturması için o dönemde Başbakan Yardımcısı olan Bülent Arınç, kendisine yönelik suikast iddiası için başlatılan soruşturma için şunları söylemişti: “Acaba benim üzerimden bir operasyon mu yaptılar?’ Çok çirkin bir tabir ama kullanmak zorundayım, acaba kullanmak mı istediler? Yani Kozmik Oda’ya girmeleri gerekiyordu da böyle bir ciddi olayı kamuflaj aracı olarak mı kullandılar? Yalan söylemem gerekmez, içimdeki bir şüphe büyümeye başladı. Acaba bu olay sebebiyle benim üzerimden bir başka operasyon yapmış olabilirler mi diye?”

habersom.com

1686 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104