Hava Kuvvetleri Eski Komutanı: TSK ve MİT istihbarat zaafiyeti içinde

admin | 02 Ocak 2018 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Hava Kuvvetleri Eski Komutanı Abidin Ünal’ın 15 Temmuz gecesine ilişkin özeleştiri yaptığı ve TSK’ya, MİT’e çok ağır eleştirilerde bulunduğu artya çıktı:

“KANDIRILDIK” VE “İSTİHBARAT ZAAFİYETİ VAR” DEDİ

“Ben bunu silahlı terörist bir çete olarak isimlendiriyorum. Peki hatamız neydi? Evet hatamız şuydu; Bu zilleti yaşatanlar, yıllarca silahlı kuvveler bünyesinde üniformalı şahıslar, yetkili şahıslar ve etkili şahıslar olarak görev yaptığında böyle bir haltı yiyeceklerini kimse düşünemedi. Bu bir.

İkincisi, bu hazırlık bir günde olmadı, belki de son 1 senelik ve bu süre içinde biz böyle stratejik bir ihbar alamadık. Demek ki, istihbaratımız doğru değil.

Ama niye? Biz ihaneti içerden beklemiyorduk ki. İhanet daha doğrusu düşman dışarıda, terörist dışarıda, terörle mücadele, Suriye bilmem ne derken aslında içimizdeki hainler gözümüzün içine baka baka darbe planı yapmışlar ve bizi kandırmışlar.

Bir de en büyük kabahatimiz, hatta mazeretimiz olmayan şey bunu göremedik. TSK olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak da göremedik. Burada çok ciddi bir istihbarat zaafiyeti var. Sonuç ne oldu? Bir, Türkiye olarak dünyaya rezil olduk bunların sayesinde.

İki, TSK’nın itibarı ki, en yüksek olduğu dönemdeyken iyice itibarını kaybettik. Nerede? Dünya nezdinde. Nerede? Kendi halkımız nezdinde. Bunu iki kez yaptılar. Birincisi Balyoz ve Ergenekon sürecinde yaptılar. Yine bu hain çete yaptı. İkincisi, bu hain çete darbeyi dönüştürerek yaptı. Birinci kez yaptıklarını ikinci kez yapacaklarını düşünemedik. Hainliği bu seviyeye getireceklerini düşünemedik.”

Sözlerindeki belirsizlik ve çelişkiler bir yana; Acaba Ünal’ın emekliye sevkedilmesinin birinci sebebi, Genelkurmay ve MİT’e yönelik bu eleştirileri olabilir mi?

502 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104