HDP operasyonu için toplanan AB büyükelçileri ortak bildiri yayınlayamadan dağıldılar

admin | 04 Kasım 2016 | Gündem, Tüm Manşetler

ab-buyukelcileri-hdp-operasyonu-icin-toplandi-1b109

HDP’ye yönelik operasyonun ardından AB büyükelçileri Ankara’da olağanüstü toplandı.

AB Büyükelçileri HDP operasyonu ile ilgili ortak bildiri üzerinde anlaşamadılar.

Toplantı sonunda HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınmasıyla ilgili 28 üye ülkenin ayrı ayrı açıklama yapması kararlaştırıldı.

Edinilen bilgilere göre, AB Dışişleri ve Savunma Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, HDP’ye gönelik gözaltı kararlarının ardından Ankara’daki AB Delegasyonu Başkanı Christian Berger’i aradı.

Mogherini, Berger’den AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle bir toplantı yapmasını istedi. Mogherini de Berger başkanlığındaki toplantıya video konferans ile katıldı.

Toplantıda AB ülkelerinin Türk büyükelçilerini dışişleri bakanlıklarına çağırarak izahat isteyeceği bildirildi.

Toplantıda sadece HDP’li milletvekilleri hakkında soruşturmalar değil, son dönemde Cumhuriyet gazetesine dönük soruşturma ile başkanlık ve idam cezası için anayasa değişikliği tartışmalarına da değinildi.

Büyükelçiler ortak bildiri uzerinde anlaşamadılar, Türk yetkililer ile diyaloğu devam ettirme konusunda fikir birliğine vardılar.

Kaynak: tr.sputniknews.com

602 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104