Helal ilaç tartışması AKP yandaşlarına rant sağlamak için mi çıkarıldı?

admin | 26 Kasım 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Erdoğan’ın özel doktoru helal ilaç tartışması başlattı: Bir an önce ‘helal ilaç’ üretmeliyiz

Eski Eczacılar Odası Başkanı Semih Güngör ise, Erdoğan’ın özel doktoru Cevdet Erdöl’ün ‘helal ilaç’ çıkışı için “Önemli olan hastanın sağlığına kavuşmasıdır, günah olduğunu kabullenemiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın özel doktoru AKP eski milletvekili ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Cevdet Erdöl, ‘helal ilaç’ üretilmesini istedi.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, bazı kozmetik ve ilaçlarda domuz derisi ve kemiklerinin yer aldığını, bazı ilaçlarda ise alkol kullanıldığını kaydeden Erdöl, bazı kültürlerde kullanılması ‘dinen ve örfen’ yasak maddelerin tıptan da çıkarıldığını savundu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özel doktoru Cevdet Erdöl, ilaçların ‘helal olmayan’ katkılar içerdiğini ve inançları tehdit ettiğini söyledi.

Erdöl, bunun en bariz örneğinin ‘İslam inancıyla şekillenen’ tıp anlayışında görüldüğünü vurguladı.

Erdoğan’ın doktoru şöyle devam etti: “Ülkemizde, gıda ve ilaç endüstrisinde yoğun bir şekilde Batılı ülkelerde üretilen jelatin kullanılmaktadır ve bu ürünün ana kaynakları içerisinde, ekonomik ve teknik bazı avantajları nedeniyle ağırlıklı olarak domuz deri ve kemikleri yer almaktadır. Helal olmayan katkılar içeren ilaç ve tıbbi cihazların, Müslümanlarca tüketilmesi endişe verici olup, bu durum genlerimizi, geleneklerimizi, inancımızı tehdit etmektedir. Bu hayati meseleyi zaruret kavramıyla geçiştirmemeli ve bir an önce ‘helal ilaç-helal tıbbi malzeme’ konusunda kendi alternatiflerimizi geliştirmeliyiz.”

Erdöl geçen yıl yaptığı açıklamada, Hipokrat’ın kürtaja karşı olduğunu öne sürmüştü.

RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına konuk olan eski Eczacılar Odası Başkanı Semih Güngör ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özel doktoru Cevdet Erdöl’ün ‘helal ilaç’ çıkışı için “Önemli olan hastanın sağlığına kavuşmasıdır, günah olduğunu kabullenemiyorum” dedi.

Semih Güngör şöyle devam etti:

Bazı ilaçlarda alkol kullanıldığını da ifade eden Güngör, “Ben hastayı ‘Bu ilaç bizim dinimizce caiz olmayan bir hayvandan üretilmiştir’ diye uyaramam, hasta dini hassasiyetleri için ilacı almazsa hastalığın semptomları ilerler. Sağlık için kullanıldığında günah olacağını kabullenemiyorum” dedi. Güngör’ün sözleri şöyle:

“Genetik yapımızı bozacak derecede bir konu yok. Temel amaç, hastanın sağlığına kavuşmasını sağlayacak maddeleri hazırlamak. Kapsülse, kapsülleri hazırlamak. Bir takım şuruplarda, gerekli olduğu için alkol de kullanılıyor. Alkolü de bir etken madde olarak değerlendirdiğimizde, onu almak içki içmek anlamına gelmiyor. Bir hastalığı tedavi etmek için kullanılıyor.

Hayati öneme sahip bir ilaç düşünün. İçinde, dini anlamda yenilmemesi gereken bir ürün var. Burada tercihi hastanın hayatını kurtarmak için mi, dini inançlarımız için mi kullanacağız.

Önemli olan hastanın sağlığına kavuşmasıdır. Gerekiyorsa içinde alkol olan bir ilacı da kullanmak zorundadır. Kullanmadığı zaman hastalık ilerler. Ben hastayı, ‘Bu ilaç bizim dinimizce caiz olmayan bir hayvandan üretilmiştir’ diye uyaramam. Bunu söylediğimde hasta, dini hassasiyetleri için ilacı almazsa hastalığın semptomları ilerler. Öncelik, halk sağlığıdır, sağlık için kullanıldığında bunun günah olacağını bir eczacı olarak kabullenemiyorum.”

Helal ilaç tartışmasına Habersom olarak bazı sorular sorarak biz de katılmak istiyoruz.

İşte o sorular:

İlacın haramı helali olur mu? İnsanların iyileşmesini sağlayan ilaçları, haram bir madde içerdiği için kullanmayacak mıyız?

Helal ilaç tartışması Türk halkının sağlığı için büyük bir tehdit oluşturuyor. Hastalar helal-haram ilaç tartışması sonucu kendileri için gerekli ilaçları, haram olduğunu düşündüğü maddeler içerdiği gerekçesiyle kullanmayıp bu nedenle öldükleri taktirde bunun sorumlusu kim olacaktır?

Bu tartışmanın sonu haram madde içeren ilaçların “haram ilaç” ilan edilip yasaklanmasına kadar uzar mı?

Helal ilaç tartışması AKP yandaşlarını biraz daha zengin etmek için mi çıkarılmıştır?

489 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104