İBB Başkanı Mevlüt Uysal’a tepki: İtfaiyede de öncelik oy verene mi?

admin | 19 Mart 2018 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Metroda önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerler” diyen İBB Başkanı Uysal’a tepki: İtfaiye de oy verene mi?

Arnavutköy’de gerçekleştirilen AKP Olağan Kongresi’nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, metro yapımında önceliği AKP’nin fazla oy aldığı yerlere verdiklerini ifade etti. TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, “Ulaşım planlamalarında oy değil ihtiyaç belirleyici olmalıdır” dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, Mevlüt Uysal’ın bu sözlerini eleştirdi. Türkiye’de ilgili kanun çerçevesinde Büyükşehir Belediyelerinin imar ve ulaşım gibi kentsel altyapı hizmetlerinden itfaiye ve acil yardıma, su ve kanalizasyon hizmetlerinden gayrisıhhi müesseselerin ruhsatlandırılmasına kadar birçok yetkisinin ve sorumluluğunun bulunduğuna dikkat çeken Akçelik, şunları söyledi: “Bu sorumluluklarını yerine getirirken eşit ve adil hizmet anlayışıyla hareket etmek zorundadır. Mevlüt Uysal ‘İtfaiye hizmetinde birinci önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerlerdir’ diyemeyeceği gibi ulaşım planlamalarında da bu söylemi kullanması doğru değildir.

Evrensel’de yer alan habere göre, Arnavutköy Kapalı Spor Salonu’nda yapılan AKP Arnavutköy Olağan Kongresi Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile gerçekleşti. Kongreye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betük Sayan Kaya, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile ilçe belediye başkanları, delegeler ve partililer katıldı.

“Önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerler olacak”

Arnavutköy’e metro sözü veren Uysal, “Ak Parti kurulduğundan bugüne baktığımız zaman Arnavutköy, oyu en fazla olan ilçelerimizden birisi. O konuda büyükşehir olarak Arnavutköy’e borcumuz olduğunu düşünüyorum. Bizim şu anda birinci önceliğimiz metro. Metroda da birinci önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerler olacak inşallah. Sultanbeyli, ihalesi yapıldı. İnşaatı devam ediyor. Bu yıl içerisinde de Vezneciler, Arnavutköy metrosunun ihalesini yaparız. Kongreler yenilenme diyorum. İnşallah bu yenilenme ile metro sözünü de verdik. Arnavutköy’den daha yüksek oy bekliyoruz diyorum” ifadelerini kullandı.

“Oy değil, ihtiyaç belirleyici olmalı”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, Mevlüt Uysal’ın bu sözlerini eleştirdi. Türkiye’de ilgili kanun çerçevesinde Büyükşehir Belediyelerinin imar ve ulaşım gibi kentsel altyapı hizmetlerinden itfaiye ve acil yardıma, su ve kanalizasyon hizmetlerinden gayrisıhhi müesseselerin ruhsatlandırılmasına kadar birçok yetkisinin ve sorumluluğunun bulunduğuna dikkat çeken Akçelik, şunları söyledi:

“Bu sorumluluklarını yerine getirirken eşit ve adil hizmet anlayışıyla hareket etmek zorundadır. Mevlüt Uysal ‘İtfaiye hizmetinde birinci önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerlerdir’ diyemeyeceği gibi ulaşım planlamalarında da bu söylemi kullanması doğru değildir. Çünkü Büyükşehir Belediyesinin parçalı kentsel alanı bütünleştirmek gibi bir görevi vardır. Ulaşım planlamalarında oy oranı değil ihtiyaç belirleyeci olmalıdır.”

343 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104