Irak ordusu, Kerkük Havaalanı’nı ele geçirdi

admin | 16 Ekim 2017 | Dünya, Genel, Gündem, Siyaset

Irak ordusunun, Kerkük Havaalanı’nda, iki petrol sahası ile bir askeri üste kontrol sağladığı belirtildi

Irak ordusundan yapılan açıklamada Kerkük Havaalanı’nın, K1 hava üssünün Peşmerge’den alındığı aktarıldı. Ayrıca Baba Gurgur ve Bai Hassan petrol sahalarının da ele geçirildiği kaydedildi.

Açıklamada, Kuzey Gaz Şirketi (NGC) gaz tesisi ve gaz rafinerisi ile bir elektrik santrali ve polis merkezinde de kontrolün sağlandığı duyuruldu.

Tarklan yerleşimi ve Baiji bölgesiyle buradaki iki kontrol noktasının da Irak ordusu kontrolünde olduğu aktarıldı.

‘PEŞMERGE GERİ ÇEKİLİYOR’

Öte yandan Rudaw, Peşmerge’nin Kerkük’ün güneyindeki mevzilerden geri çekildiğini bildirdi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet, Kerkük’teki bazı Peşmergelerin geri çekilmesi üzerine Erbil’den takviye güç gönderildiğini belirtti.

Kerkük’teki son gelişmeleri ele almak için Erbil’de hareketli saatlerin yaşandığını belirten Hikmet, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri ve Peşmerge komutanları arasında toplantı yapılacağını söyledi.

IKBY Güvenlik Ajansı, Iraklı güvenlik güçlerinin Kerkük kent merkezindeki askeri üs ve petrol kuyularını Peşmerge’den almak için harekete geçtiğini açıklamıştı.

IKBY: IRAK ORDUSU KERKÜK’TE ABD’NİN TEÇHİZATLARINI KULLANIYOR

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Konseyi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada “Irak ordusu yaklaşık 2:30’da bölgedeki (Kerkük) Peşmergelere iki cepheden saldırdı. Kekük’ün güneyinden yapılan saldırıda aralarında Abrams tankları ve Humvee zırhlı araçlarının bulunduğu ABD yapımı teçhizatlar kullanıldı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya göre, Peşmerge güçleri Şii milislerin kullandığı 5 arazi aracını da imha etti.

496 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104