İran’daki olaylara destek veren ülkeler: Suudi Arabistan….

admin | 31 Aralık 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Son günlerde, halkı kurallara çiğneyecek şekilde gösteriye çağıran hachtaglı tweetler hangi ülkelerden atılıyor?

Cumartesi günü öğle saatlerinin ardından İran’ın Meşhet, Tahran ve bazı vilayetlerin merkez kentlerinde hayat pahalılığını protesto etmek için eylemler düzenlenirken, eylemcilerin arasına sızmış ve önceden hazırlıklı küçük gruplar, kamu merkezleri ve bankalara saldırdılar ve İmam Hamaney aleyhinde sloganlar attılar.

Yani hükümetin ekonomiyi iyileştirme vaadlerini yerine getirememesi ve halkın ekonomik gücünün gittikçe zayıflaması bir gerçek ve halk da bu duruma itiraz için gösteriler düzenliyor. Ancak bu durumu kötüye kullanan devrim düşmanları bu yasal itirazları İnkılap karşıtlığına çevirmeye çalışmaktadırlar. Bu grupların içteki ve dıştaki yönlendiricileri ve destekleyicileri ise rejim aleyhindeki sloganları tüm göstericilere maletmek için hazır beklemekte ve medyadan böyle lanse etmekteler.

Halkı muhtelif kentlerde protestoya ve kargaşaya çağırmakta en çok kullanılan sosyal paylaşım ağlarından biri twiter oldu.

İran’da ekonomik şartları protesto için gösteri düzenlenirken, twiter gibi bazı sosyal paylaşım ağları, insanları protesto ve kargaşa çıkarmaya davet için kullanıldı.

Ancak bazıları halkın hayat pahalığını protesto etmek için düzenlediği gösterilerden faydalanarak, kamu ve devlet merkezlerine zarar verdi.

Halkı kargaşaya çağıran hachtaglı tweetlerin nereden yönetildiği ve yönlendirdiğini görmek için trendsmap sitesine başvurduk.

Bu sitede #???????_?????? aramasını yaptığımızda ilginç verilerle karşılaşıyoruz. Söz konusu hachtaglı tweetin, yüzde 27’si Suudi Arabistan’dan, yüzde 26’sı İran’dan, yüzde 7’si İngiltere’den, yüzde 5’i Fransa, yüzde 5’i Almanya, yüzde 4’ü ise BAE’den ve gerisi de Kanada, Siyonist rejim, Polonya, Avustralya, İsviçre, Hollanda, İsveçre ve diğer ülkelerden atılmıştır.

Bu verilere göre; İran’dan #???????_?????? hachtaglı tweet atılırken yurt dışında toplam yüzde 74 oranında kullanıcılar tarafın aynı tweet atılmıştır.

Sadece geçen bir gün zarfında, #???????_?????? hachtaglı tweet, twwiter üzerinden atıldı. Aynı tweetin atıldığı kentlerin başında ise Riyad ve Mekke yüzde 14 oranıyla geliyor.

Daha ilginç olanı ise aynı hachtagla atılan tweetlerin yüzde 35 Arapça olarak yayınlandı.

#???????_?????? hachtagını kullanan Araplar’ın çoğunun Fars dili bile bilmeden aynı hachtagı tweeterden yayınlayarak, tweterin trendi haline getirmeye çalıştılar.

Kaynak: Rasthaber

395 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104