Mahmut Övür: CHP’li Çıray, Akşener’in partisine geçecek

admin | 22 Ekim 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Mahmut Övür, ‘CHP’li Çıray, Akşener’in partisine geçecek’ diye yazdı, Aytun Çıray’dan cevap gelmedi

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, CHP’den Akşener’in partisine adam devşirme hesapları yapıldığını öne sürerken, kulislerde İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın adının geçtiğini yazdı. Söz konusu iddiayla ilgili olarak Aytun Çıray, sosyal medya hesaplarından herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, kulislerde CHP’den sürpriz birkaç ismin Akşener’in partisine geçeceğinin konuşulduğunu öne sürerek, “Net bir sayı yok ama 10 kişiden bile söz eden var. En ilginci de, eski DYP’li yeni CHP’li İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray. Çıray’ın CHP’yle HDP arasında giderek netleşen ittifaka tepki duyduğu, rahatsız olduğu ve bu nedenle bir arayış içinde olduğu söyleniyor” diye yazdı.

Söz konusu iddiayla ilgili olarak Aytun Çıray, sosyal medya hesaplarından herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Mahmut Övür, ‘Akşener’e CHP’den kimler gidebilir’ başlığıyla bugün yazdığı özetle yazıda şu görüşleri savundu:

“Meral Akşener, 15 Temmuz öncesi başlattığı gölgeli siyasi yolculuğunu önümüzdeki hafta partileşerek sürdürecek.

Harekete öncülük eden isimlerin aynı ideolojik kimlikten gelmeleri veya ilk açıklanan kurucular kurulu listesinin hayal kırıklığı yaratması partileşmeyi durdurmayacak. Çünkü bu hareket bir Türkiye projesini hayata geçirmeye değil, siyaseti matematik üzerinden dizayn etmeye geliyor. Bir anlamda hesap, çok partili siyasi tarihimizdeki diğer siyaset mühendisliği partiler gibi iktidara değil, güçlü iktidar olasılığını engellemek üzerine kurulu.

İki çıkış noktası var; birincisi önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP’yi bölmek ve oraya gidecek milliyetçi oyları “hayır bloku”na çekmek. İkincisi ise CHP-HDP ittifakıyla oluşacak sol bloka tepki duyan ve ağırlıkla CHP’ye oy veren laik merkez sağ oyların AK Parti’ye gitmesini engellemek.

Akşener’in bu pozisyonu, CHP’den oy alma ihtimali olsa da CHP’yi korkutmuyor. Hatta tam tersine en büyük desteğin CHP’den geleceği söyleniyor. Tıpkı 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’ye verildiği gibi. Amaç, muhalefet cephesi tek başına güçlü değilse, güçlü olan AK Parti’yi “birlikte sallayarak” durdurmak. En azından cumhurbaşkanlığı seçimini ikinci tura bırakarak, “hayır bloku”na bir şans vermek.

O günlerde CHP’den HDP’ye nasıl oy devşirildiyse bugünlerde de CHP’den Akşener’in partisine adam devşirme hesapları yapılıyor.

Hatta kulislerde CHP’den sürpriz birkaç ismin Akşener’in partisine geçeceği konuşuluyor. Net bir sayı yok ama 10 kişiden bile söz eden var. En ilginci de eski DYP’li yeni CHP’li İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray…

Çıray’ın CHP’yle HDP arasında giderek netleşen ittifaka tepki duyduğu, rahatsız olduğu ve bu nedenle bir arayış içinde olduğu söyleniyor.

Bu rahatsızlıkla, HDP’yle ittifak nedeniyle CHP’den kaçacak laik merkez sağ oyları toplama hesabı örtüşüyor. Bunun devamı gelir mi belli değil ama şu söyleniyor, sayı giderek artabilir. CHP’den milletvekili olma umudu kalmayan Ege ve Trakya milletvekilleri bu yolu seçebilirler.”

370 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104