Manchester teröristi İngiltere ve ABD’nin beslediği cihatçı örgüt üyesi çıktı

admin | 24 Mayıs 2017 | Genel

İngiltere’nin Manchester kentinde 22 kişiyi katleden kişinin Libya bağlantısı ortaya çıktı.

NATO destekli El Kaide’cilerin Muammer Kaddafi’yi devirmesinden sonra kanlı bir kaosun içine yuvarlanan Libya’daki cihatçıları İngiltere’nin desteklemesi ise şaşırtıcı değil.

İngiltere’nin Manchester kentinde bir konser alanına saldırı düzenleyerek 22 kişinin ölümüne neden olan kişinin kimliği ve bağlantıları belirginleşiyor.

İntihar bombacısı Salman Abedi’nin 22 yaşında olduğu ve Libya’yı birkaç kez ziyaret ettiği İngiliz yetkililerce açıklandı.

The Times’e konuşan Abedi’nin bir arkadaşı, bombacının 3 hafta önce Libya’ya gittiğini ve birkaç önce İngiltere’ye döndüğünü söyledi.

Manchester’da doğan Abedi, buradaki “Kaddafi karşıtı” olarak bilinen Libya toplumunun içinde büyüdü ve yakın zamanlarda “radikalleşti.” Abedi’nin, daha önce de cihatçıları fonlamakla suçlanan bir camiye gidip geldiği de iddialar arasında.

Libya, Trablus doğumlu olan Abedi’nin ailesi de, “Kaddafi’den kaçarak” Manchester’a yerleşen Libyalılardan.

2014 yılında Salford Üniversitesi’nde işletme okumaya başlayan ve sonra ayrılan Abedi’nin ailesi, Kaddafi devrildikten sonra Libya’ya geri döndü.

Bizim açımızdan önemli olan kısımsa, Abedi ve ailesinin oturduğu Manchester bölgesinde, yani Whalley Range’de, Libya İslami Savaş Grubu (LİSG) yaşıyor ve faaliyet yürütüyor olması.

LİBYA İSLAMİ SAVAŞ GRUBU’NUN MANCHESTER FAALİYETLERİ

Bu bölgede faaliyet yürüten isimlerden birisi, daha sonra El Kaide lideri Ayman el-Zevahiri adına Libya’da El Kaide’yi örgütlemek için Britanya’yı terk eden Abdülbasit Azuz’du.

Kimdi bu Azuz? Azuz’un ismi, 11 Eylül 2012’deki meşhur Bingazi saldırısına karışmıştı. ABD Büyükelçisi Christopher Stevens’ı öldürmekle suçlanan Azuz, Türkiye’ye sahte pasaportla girmek isterken, iddiaya göre bir “CIA-MİT ortak operasyonu” ile, 2014 yılının Nisan ayında yakalanmıştı.

Oysa Azuz 2006 yılında İngiltere’de gözaltına alınmış ve yaklaşık 10 ay tutuklu kalmış, kefaletle serbest bırakılmıştı. Aynı Azuz, 2009 yılında Pakistan’a giderek El Kaide lideri Zevahiri ile birlikte faaliyet yürütmüştü.

2008 yılında, “Cage” isimli, “Teröre Karşı Savaş” konseptine karşı faaliyet yürüten bir gruba verdiği röportajda, Azuz’un söyledikleri hayli manidardı:

“Birleşik Krallık’taki tüm Libyalı arkadaşlarımız bizden kaçıyor. Müslümanları ve gayrı-Müslimleri hiçbir yanlış yapmayan bizleri insan olarak görmeye çağırıyorum, hükümet bizleri teröristlerle uğraştığını gösterme oyununu oynamak için bizi kullanıyor.”

The Telegraph’ın aktardığına göre, bölgedeki bir başka LİSG mensubu, Salah Aboaoba, 2011 yılında Channel 4’a yaptığı açıklamada, kentte bulunduğu süre boyunca LİSG için para topladığını itiraf ediyordu. Aboaoba, bu faaliyeti Didsbury Camii’nde yaptığını söylüyordu ve bu camii, Manchester saldırganı Abedi’nin de “radikalleştiği” camiydi.

Kaynak: Sol Portal

2472 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104