Mevlüt Çavuşoğlu: ABD IŞİD’le işbirliği yapmaya devam ediyor

admin | 16 Kasım 2017 | Dünya, Genel, Gündem, Siyaset

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: ABD Terör Örgütü ile İşbirliği Hatasını Sürdürüyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) 250 IŞİD militanı ve ailesinin Rakka’dan tahliyesi için yaptığı anlaşmaya tepki gösterdi.

Çavuşoğlu, “Rakka’da gördük ki, YPG esasen IŞİD ile mücadele için değil buraları ele geçirmek için ve bir terör kantonu oluşturmak için çaba sarf ediyor” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Dışişleri Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bütçe sunuş konuşmasında, Türkiye’nin PKK’nın Suriye uzantısı olarak gördüğü YPG’nin IŞİD ile anlaşma yapmasını değerlendirdi. Çavuşoğlu, bu konuda şu mesajları verdi:

‘70.000’DEN FAZLA SURİYELİ DÖNDÜ’

“Bize yönelik terör saldırılarını sürdüren IŞİD ile mücadelemizi en etkin şekilde sürdürüyoruz. IŞİD’ten temizlediğimiz alanlara Suriyelilerin dönmeye başladığını görüyoruz. Özellikle Fırat Kalkanı operasyonuyla IŞİD’ten geri alınan bölgelere 70.000’den fazla Türkiye’den Suriyelinin döndüğünü ama 150.000 Suriyelinin de Suriye içinde değişik şehirlerden buraya döndüğünü de görüyoruz. Biraz buralar kalkındırılırsa ve yaşam koşulları iyileştirilirse çok daha fazla kişinin hem Türkiye’den hem diğer şehirlerden bu bölgeye geçeceğini görüyoruz. IŞİD’in ideolojisini öldürmek için de yoğun mücadele sarf ediyoruz.

‘ABD TERÖR ÖRGÜTÜ YPG/PYD İLE İŞBİRLİĞİNİ TERCİH ETTİ’

“Benzer yöntemin DEAŞ ile mücadeleyle ilgili Rakka’da ve DEAŞ kontrolü altındaki diğer bölgelerde uygulanabileceğini biz başından beri müttefiklerimize başta ABD olmak üzere anlatıyoruz. Ancak ABD terör örgütü YPG ve PYD ile işbirliğini tercih etti. Bu hatasını da sürdürüyor. Bu tercihin taktiksel gerekçeyle olduğunu söylüyorlar ama biz bu izahı kabul etmediğimizi kendilerine de söyledik.

Irak’ta yapılan hataların Suriye’de de tekrarlandığını görüyoruz. İki ülkenin istikrarı ve geleceği bizim için de önemli. Dolayısıyla burada terör örgütleriyle değil gerçek Suriye halkıyla işbirliği yapılması ve siyasi çözüme odaklanması gerektiğini her platformda söylüyoruz.”

‘YPG, DEAŞ İLE MÜCADELE İÇİN DEĞİL TERÖR KANTONU OLUŞTURMAK İÇİN ÇABA SERF EDİYOR’

“Diğer taraftan YPG’nin bugüne kadar DEAŞ ile mücadele ettiği için desteklendiği söyleniyordu ama Rakka’da gördük ki, YPG esasen DEAŞ ile mücadele için değil buraları ele geçirmek için ve bir terör kantonu oluşturmak için çaba sarf ediyor ve bu bölgede de DEAŞ ile işbirliği içine girdiler. Bu ortaya çıktı, ABD başta olmak üzere koalisyon içindeki bazı ülkeler de bunu inkar edemediler.

Dolayısıyla terör örgütleri ile işine geldiği zaman işbirliği yapıyorlar, işine geldiği zaman çatışıyorlar ya da çatışıyor görünüyorlar. Terör örgütleriyle işbirliği yapmanın ne kadar riskli olduğunu, tehlikeli olduğunu anlatmaya devam edeceğiz.

452 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104