MİT’in eline geçen PYD sözcüsü: ABD, PKK/PYD’ye hardal gazı verdi!

admin | 16 Kasım 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Kritik isim Talal Sülo şu anda MİT’in elinde… Konuşmaya başladı: PKK/PYD’nin elinde Kimyasal var!

Hürriyet’in güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, Talal Sülo’nun MİT yetkililerine terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’nin faaliyetleri, yapılanması ve Afrin’deki durumuyla ilgili ayrıntılı bilgiler vermeye başladığı bildirildi.

Yetkililer, Sülo’nun kendiliğinden mi teslim olduğu yoksa Türkiye’nin bir operasyonuyla mı alındığı yönündeki sorulara ise yanıt vermedi.

NE OLMUŞTU?

Dün Sülo’nun SDG’den ayrıldığına yönelik haberlerin çıkmasının ardından ÖSO, “Suriye Demokratik Güçleri SDG (PKK/PYD) Sözcüsü Albay Talal Sülo, ÖSO ile koordinasyon içinde milis gücünden ayrılarak Cerablus’a, Halep kırsalına ulaştı” açıklamasında bulunmuştu. Hürriyet’in elde ettiği bilgiye göre Talal Sülo, bir kuzeni aracılığıyla Türk yetkililerle temasa geçti. Yaklaşık bir haftadır süren görüşmelerin ardından üç kişiyle Cerablus kırsalına gelen Sülo, burada araçtan inerek ÖSO güçlerine sığındı. Üst aramalarının ardından Sülo ve beraberindekiler kent merkezine götürüldü.

Olası bir saldırı veya suikast tehlikesine karşılık gizli bir operasyonla Türkiye’ye getirilmesi için harekete geçilen Sülo’nun, Türkiye’den sığınma ve can güvenliği için güvence istediği öğrenildi.

RAKKA ELE GEÇTİKTEN SONRA ZAFER KONUŞMASI YAPMIŞTI

SDG’nin 17 Ekim’de terör örgütü DEAŞ’ın Suriye’deki merkezi Rakka kentini almasının ardından 20 Ekim’de bu şehrin stadyumundaki basın toplantısında Talal Sülo bir zafer konuşması yapmış ve şunları söylemişti: “Zaferimiz terörizme karşı kazanılmış bir zaferdir. Bu tarihi zaferi tüm insanlığa adıyoruz. SDG Komutanlığı olarak Rakka’nın yönetimini ‘Rakka Sivil Meclisi’ne devredeceğimizi belirtiyoruz. Eyaleti tüm sınırlarıyla birlikte tüm tehditlere karşı koruyacağımızın sözünü veriyoruz.”

“PKK’ya önemli oranda hardal gazı verildi”

Sülo, ABD’nin son dönemde 3 bin 500 tır silah yanında ayrıca PKK/PYD’ye çok tehlikeli kimyasal bir silah olan hardal gazı da verdiğini söyledi.

Kaynak: muhalifhaberler

512 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104