NATO kapılarını İsrail’e Erdoğan açtı!

admin | 08 Aralık 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

28 ülkeden oluşan NATO’da üyeliği olmayan İsrail’e genel merkezde daimi bir ofis tahsis edilmesini 2016 Mayıs ayında Erdoğan sağladı…

NATO’nun Norveç’teki Trident Javelin tatbikatı sırasında Atatürk’ün heykeli “düşman liderler” kategorisinde gösterilmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Düşman ülkelerin liderleriyle işbirliği yapan lider” kategorisinde ifade edilmişti.

Türkiye siyasetinin gündeminde NATO önemli yer tutarken. NATO üzerinden birçok tartışma da yürütülmüştü. Bu tartışma ve yaşanan kriz, NATO tatbikatında yaşanan skandal ve S-400 füzeleriyle büyüyerek de devam etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump önceki gün, Kudüs’ün başkent olarak tanınması kararını açıklamış ve Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanıdığını ifade etmişti.

Tam bu dönemde, Kudüs skandalı esnasında, akıllara geçmişte yaşanan bir olay geldi.

İSRAİL’E OFİS SAĞLAYAN TÜRKİYE OLMUŞTU

2016 Mayıs ayında, 28 ülkeden oluşan NATO’da üyeliği olmayan İsrail’e genel merkezde daimi bir ofis tahsis edilmişti. Ofisin tahsis edilmesini sağlayan ülke ise Türkiye olmuştu…

Kudüs’te, Haaretz gazetesine konuşan İsrailli üst düzey bir yetkili, NATO kararının, Türkiye’nin vetosunu kaldırmasının ardından alındığını ifade etmişti. İsrailli yetkili, bu durumu, Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerini normalleştirmek için gösterdiği isteğin bir işareti olduğunu öne sürmüştü.

“MÜTTEFİKLERİMİZE TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUZ”

O dönem İsrail Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada ise, “NATO, İsrail’in Brüksel’deki örgütün genel merkezinde bir ofis açması ve NATO temsilcisinin kimlik kabul işlemleri tamamlandı. İsrail Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından uzun süren diplomatik çabaların ardından geliyor. İsrail’e verdikleri destek ve konuyla ilgili çabalar için organizasyonda çalışan müttefiklerimize teşekkür etmek istiyoruz” denilmişti.

Yani, o dönem NATO’da İsrail’in önünü açan Erdoğan ve AKP olmuştu…

Türkiye’nin NATO’yu tartıştığı dönemde, İsrail ile ilişkilerin gerilmesi herkese bu olayı hatırlattı.

Türkiye ‘evet’ dedi, OECD İsrail’i üyeliğe kabul etti

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), İsrail, Estonya ve Slovenya’nın üyeliğini kabul etti. Üç ülkenin 31 üyeli OECD’ye katılım müzakereleri 2007 yılında başlamıştı. Uzun süredir İsrail’in üyeliğine karşı çıkan Türkiye, Paris’te 10 Mayıs 2010 yılında yapılan oylamada ‘evet’ demişti.

O dönem İsrail Maliye Bakanı Yuval Steinitz, OECD üyeliğinin ülkesi için tarihi bir başarı olduğunu ifade etmişti.

548 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104