NATO karşıtı partiler: Vatan Partisi, TKP, HKP, ÖDP

admin | 04 Kasım 2017 | Dünya, Genel, Gündem, Siyaset

Meral Akşener’in liderliğinde kurulan İyi Parti’nin programında NATO’ya dair sözler günlerdir tartışılıyor

Akşener, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “NATO eleştirilerini son derece saygıyla ve istifade edilir bir bakış açısıyla karşılıyorum. Ama siyasi partilerin mensuplarının ve yöneticilerinin, liderlerinin NATO üzerinden İYİ Parti’ye vurmalarını kahkaha ile karşılıyorum. Yani bu siyasi partilerin programlarından NATO’dan çıkacağız diye bir ibare var mıdır? Ya da AKP NATO’dan çıkmak için bir karar mı almıştır? Bu kararı almışsa Meclis’e mi getirmiştir? Meclis’e getirmişse bizim milletvekili arkadaşlarımız görmemiş midir? Ya da onların aksine oy mu kullanmıştır” demişti.

Peki, ülkemizdeki siyasi partilerin programında Türkiye’nin NATO üyeliğine ilişkin neler söyleniyor. Kimler üyeliği savunuyor, kimler “NATO’dan çıkılsın” diyor.

Siyasi yelpazenin sağından soluna partilerin programlarında NATO’ya bakışları şöyle:

AKP: “ABD, AB VE NATO İLE İLİŞKİLERDE ÇABALARA DEVAM…”

AKP programının 6 No’lu maddesi “Dış Politika.” Bu başlık altında ABD, AB ve NATO’ya ilişkin bölümlerde, bugüne kadar sürdürülen politikaların devam ettirileceği belirtiliyor.

CHP: “NATO’YLA İLİŞKİLER GÜÇLENDİRİLEREK DEVAM ETMELİ”

“Çağdaş Türkiye için Değişim” başlıklı CHP Programı’nın dış politika bölümünde; NATO’yla ilişkiler konusunda şunlar belirtiliyor:

“CHP, NATO örgütüyle ilişkilerimizin güçlendirilerek devam etmesini; NATO’nun caydırıcı bir güç olarak, barış ve istikrarın sürdürülmesine yönelik görevini etkin olarak yerine getirmesine ve günümüz koşullarında konumunun yeniden belirlenmesine aktif katkımızın sürdürülmesini amaçlar.”

MHP PROGRAMINDA “NATO’DAN ÇIKILSIN” DENİLMİYOR

MHP’nin resmi sitesinde yer alan “Geleceğe Doğru” başlıklı parti programını incelediğimizde; Dış Politika” başlığı altında “Ülkemizin coğrafî, stratejik ve jeopolitik konumunu dikkate alan, bölgesel ve uluslararası barışa katkıları da içeren etkili bir dış politika izlenecektir” deniliyor.

Programda “NATO’dan çıkılsın” gibi bir ibare bulunmuyor.

HDP PROGRAMINDA NATO KARŞITLIĞI YOK!

“Emek, eşitlik, özgürlük, barış ve adalet için…” başlıklı HDP programında Türkiye’nin NATO üyeliğine ilişkin bir karşı çıkış bulunmazken, yalnızca bir ifade yer alıyor: “Türkiye’nin ABD ve NATO desteğinde Suriye, Irak ve diğer bölge ülkelerine rejim ihracı girişimlerinin ve müdahalelerinin karşısında yer alır.”

İYİ PARTİ: “TÜRKİYE’NİN NATO ŞEMSİYESİNDE OLMASI MİLLİ POLİTİKALAR VE STRATEJİLER UYGULAMASINA ENGEL DEĞİLDİR”

İyi Parti programında NATO üyeliğine karşı çıkılmazken, şu görüşler savunuluyor:

Türkiye’nin NATO şemsiyesinde olması milli politikalar ve stratejiler uygulamasına engel olmadığı gibi İttifak üyeliğimiz diğer ittifak ve mekanizmalardaki ülkelerle kendi milli çıkar ve ulusal güvenliğimizin gereği olarak kurulacak ilişkilere ve iş birliği çabalarına da aykırı değildir.

SAADET PARTİSİ: “ABD VE MÜTTEFİKLERİNİN, HAKSIZ SALDIRILARI İÇİN BİR SAVUNMA PAKTI OLAN NATO’NUN KULLANILMAYA ÇALIŞILMASINA KARŞIYIZ”

Saadet Partisi’nin 4 Mayıs 2014 tarihinde kabul edilen Parti Programı’nın Dış Politika bölümünü incelediğimizde, NATO’ya karşı çıkılmıyor ancak, “ABD ve müttefiklerinin, haksız saldırıları için bir savunma paktı olan NATO’nun kullanılmaya çalışılmasına karşıyız” deniliyor.

VATAN PARTİSİ: “Türkiye, NATO’dan Çekilecek!”

Vatan Partisi Türkiye’nin NATO’dan çıkması savunuluyor. Programın “Yabancı Üs ve Askere Son” başlıklı 15. Maddesinde; “Topraklarımız üzerinde yabancı üs ve asker bulunmasına izin verilmeyecek, güvenliğimizi ve komşularımızı tehdit eden ikili antlaşmalar kaldırılacaktır. Türkiye, NATO’dan çekilecek, emperyalist askeri ittifaklara katılmayacaktır” yazıyor.

TKP: “EMPERYALİZMİN BÜTÜN ASKERİ, EKONOMİK, KÜLTÜREL VE SİYASAL ÖRGÜTLENMELERİNDEN ÇIKILACAK”

Türkiye Komünist Partisi (TKP)’nin programında “Dış Politika ve Savunma” başlıklı bölümde “Emperyalizmin bütün askeri, ekonomik, mali, kültürel ve siyasal örgütlenmelerinden çıkılır. Bu örgütlenmelerle geçmişteki ilişki ve bağların yol açtığı ülke çıkarlarına aykırı bütün anlaşma ve yükümlülükler geçersizdir” denilmektedir.

HKP: “NATO, IMF, DÜNYA BANKASI KOVULMALI, ABD ÜSLERİ, İKİLİ ANLAŞMALAR ORTADAN KALDIRILMALI”

Halkın Kurtuluş Partisi’nin programında da ABD, AB ve NATO karşıtlığı yer alıyor:

“Yapılması gereken Birinci Kuvayi milliye’de bayraklaştırılan tam bağımsızlık prensibini acilen hayata geçirmektir. Emperyalistlerin NATO’larını da, IMF’lerini de, Dünya Bankalarını da kovmaktır. ABD üslerini, ‘İkili Anlaşmalar’ı ortadan kaldırmaktır. Onlar, dost değil, tam tersine her yönden varlığımıza kasteden düşmanlardır.”

ÖDP: “EMPERYALİZME BAĞIMLILIĞI PEKİŞTİREN ANLAŞMALAR İPTAL EDİLMELİ, ASKERİ ÜSLER KAPATILMALI”

Özgürlük ve Dayanışma Partisi programında “Emperyalizme bağımlılığı pekiştiren ekonomik, diplomatik ve askeri anlaşmalar iptal edilmeli, askeri üsler kapatılmalıdır” ifadeleri bulunuyor.

Kaynak: Odatv

1735 Kez Görüntülendi.
Etiketler: , , , , , , , ,

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104