Rakka kurtarılmadı, ABD tarafından işgal edildi

admin | 17 Kasım 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

ABC yazarı Ömer Ödemiş Rakka’nın IŞİD’den alınmasını değerlendirdi ve şöyle dedi: Rakka kenti ABD destekli SDG silahlı güçlerinin kontrolüne geçti. Rakka halkı bu durumdan ciddi olarak rahatsız

İşte Ömer Ödemiş’in “Rakka’da sona doğru” başlıklı o ilginç yazısı:

ABD emperyalizmin derdi hiç bir zaman IŞID ve benzeri terör örgütleri olmadı. ABD bu örgütleri gerekçe olarak kullanarak, hiç bir zaman giremediği Suriye sahasına girmeyi hedefledi. Bu hedefini de müttefiki Kürt silahlı unsurlarını kullanarak başardı.

Rakka halkı uzun bir aradan sonra IŞID terör örgütünün kenti terk etmesiyle bir ölçüde nefes alabildi. Ancak Rakka sorunu henüz çözülemedi. Rakka kentine giren ABD ve SDG güçleri IŞİD ile anlaşarak, kentten çıkmalarını ve istedikleri yerlere gitmelerini sağladı. Kenti terk eden IŞID terör örgütüne mensup binlerce ruh hastası katilin önemli bir kısmı o süreçte Suriye ordusu ile çatışmaların sürdüğü Deyrizor kenti mevzilerine taşınırken, öenemli bir kısmı ise Türkiye’ye girmeyi başardı. Bir kısmını ise Yemen ve Libya’ya geçtiği söyleniyor.

Suriye topraklarına IŞİD ile mücadele amacıyla girildiğini söyleyen ve yine aynı gerekçe ile PYD unsurlarını silahlandıran ABD emperyalizmi, IŞİD ile savaşmayarak, anlaşmayı, IŞİD unsurlarının güvenli bir şekilde bölgeden ayrılmalarını organize etmeyi tercih ederek, gerçek niyetini açığa çıkarttı.

ABD emperyalizmin derdi hiç bir zaman IŞİD ve benzeri terör örgütleri olmadı. ABD bu örgütleri gerekçe olarak kullanarak, hiç bir zaman giremediği Suriye sahasına girmeyi hedefledi. Bu hedefini de müttefiki Kürt silahlı unsurlarını kullanarak başardı. Tonlarca silahı ile girdiği bölgede, IŞID ile çatışmadan, anlaşarak, kalmayı başardı.

Dünyanın gözünün içine bakarak yapılan bu oyun sonrasında Rakka kenti SDG silahlı güçlerinin kontrolüne geçti.

Tamamı Arab olan Rakka halkı bu durumdan ciddi olarak rahatsız olduğunu, değişik tepkilerle ifade ederek, Suriye ordusunun kente girmesini beklediklerini açıkladılar. Suriye ordusu Deyrezor zaferinden sonra Rakka civarında ki mevzilere ulaştı. Suriye ordusu ile SDG yada müttefiki diğer güçlerle kent civarında henüz bir çatışma yaşanmadı. Suriye ordusu bu sorunu görüşmelerle çözmek istemektedir. Rusya’nın da aynı yöndeki amacı doğrultusunda görüşmelerin başlatıldığı ifade ediliyor.

Lazkiye’nin Himeymim askeri hava alanında PYD yetkilileri ile Rus askeri unsurları ve Suriye ordusu arasında görüşmeler yapıldığı ve görüşmelerin olumlu yönde ilerlediği söyleniyor. Görüşmelerin kısa sürede sonuçlanacağı ve Rakka kentinin Suriye ordusuna teslim edileceği belirtiliyor. Aynı görüşmelerde PYD’nin Suriye’nin yeniden biçimlenmesinde aktif olarak yer alması konusunun da gündeme getirildiği ve görüşüldüğü belirtiliyor.

Suriye devlet yetkililerinin öncelikle ülkenin teröristlerden ve işgalci güçlerden temizlenmesi gerektiğini belirtikleri, sonrasında yeniden yapılanmanın daha sağlıklı olarak konuşulabileceğini ifade ettikleri söyleniyor.

Bu görüşemeler sonrasında öncelikle Rakka kentinin özgürleşmesinin sağlanacağı, çatışmasız bir şekilde Kentin Suriye ordusuna teslim edileceği belirtiliyor.

Ayrıca Deyrezor da sona gelindiği belirtilerek çok yakında İdlib operasyonun başlatılacağı, bu oprerasyon için Rusya’da yapılacak olan üçlü zirveden (Rusya, Türkiye ve İran) çıkacak kararın beklendiği belirtiliyor. Bilindiği üzere, daha önce Astanada alınan kararlara Türkiye uymamış ve İdlib kentinde yoğunlaşan Nusra ve türevi örgütlerle çatışmayarak kısmi bir anlaşma ile kent sınırları yakınlarına girerek, gözlem merkezleri oluşturmuştu. Rusya ve İran bu gelişme karşısında İdlib operasyonuna başlamayarak yeniden bu konuyu görüşmek üzere yanyana gelme kararı almışlardı.

Ayrıca Rusya’nın Soçi kentinde yapılacak olan zirvenin dörtlü olma ihtimalinin, yani Suriye devlet Başkanı Beşar Esad’ın da katılma ihtimalinin yüksek olduğu berlitilmeketedir. Soçi’de yapılacak liderler zirvesinin dörtlü olması için Tükiye’nin ikna edilmeye çalışıldığı, sonuç alınması durumunda bu zirvenin gerçekleşebileceği ifade ediliyor.

479 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104