Referandumun faturası yüksek: IKBY 2003 sınırlarına çekilecek

admin | 29 Ekim 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Bağdat yönetiminden flaş açıklama: IKBY 2003 sınırlarına çekilecek

Irak ve IKBY (Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi) yetkililerinin, tartışmalı bölgelerle ilgili bugün görüştükleri açıklandı. AFP’ye konuşan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin sözcüsü Saad el-Hadisi, “Bu ortak teknik komitenin temel görevi, federal güçlerin sınırlarda şiddet olmaksızın konuşlanmasını sağlamaktır” dedi.

Hadisi, “Federal güçler ile Peşmerge komutanları, yeniden konuşlanmanın barışçıl ve insani bir biçimde olması için görüşüyorlar” dedi.

Hadisi, görüşmelerin amacının Irak Kürdistan bölgesini kuzeydeki Erbil, Duhok ve Süleymaniye’yle sınırlı olduğu 2003’teki mavi hatta dönüş olduğunu söyledi.

IKBY: Görüşmeleri ABD istedi

AFP’nin görüştüğü bir Kürt yetkili ise, görüşmelerde ABD’nin rolüne dikkat çekti. Hem Irak hem de IKBY güçlerinin IŞİD’le mücadelede ABD liderliğindeki koalisyon güçleri tarafından desteklendiğinin altını çizen yetkili, tarafları müzakereye zorlayanın da koalisyon olduğunu söyledi.

430 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104