Rus Savunma uzmanı: Bora füzesi, TSK’nın kendine yeterlilik yolunda önemli bir adım

admin | 13 Mayıs 2017 | Genel, Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Natsionalnaya Oborona (Ulusal Savunma) dergisinin baş editörü İgor Korotçenko, Sputnik’e verdiği röportajda, Bora taktik füze denemesinin başarıyla sonuçlanmasını, teknik açıdan ‘kendi kendine yeten bir Türk ordusu oluşturma yolunda atılmış bir adım daha’ olduğunu, Ankara’nın bu yoldaki kararlılığını gösterdiğini söyledi.

Türkiye’nin milli imkanlarla geliştirilen ilk uzun menzilli taktik füzesi Bora’nın Sinop’taki başarılı denemesinin ardından konuşan Korotçenko, “Söz konusu testler, Türkiye’nin çeşitli sınıflardaki silahların ve özellikle taktik füze sistemlerinin üretiminde yeterli olmaya dair ciddi bir istek duyduğunu gösteriyor. Bu alanda hızlı bir ilerleme yaşanacağı ortada” diye konuştu.

‘İSKENDER FÜZE SİSTEMLERİ İHRAÇ EDİLEBİLİR’

Rus askeri uzman, Rusya’nın da İskender füze sistemlerinin seri üretimini gerçekleştirdiğini, söz konusu füzelerin Rus ordusunun hizmetinde olduğunu ve ihraç edilebileceğini de hatırlattı.

Uzun menzilli Bora füzesini üreten Roketsan şirketinin verdiği bilgiye göre, 610 mm çapındaki füzeler, ordu birliklerine etkili ateş desteği sağlıyor. Füzeler, navigasyon ve GPS sistemleriyle donatılmış durumda. 2.5 ton ağırlığında bir füze, yarım tonluk savaş başlığı taşıyabiliyor.

4023 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104