Rusya Suriye’de alarma geçti

admin | 11 Nisan 2018 | Dünya, Genel, Gündem, Siyaset

Doğu Guta’daki kimyasal saldırı iddiasının ardından Rusya, ABD tarafından füze saldırısı ya da başka müdahaleye karşı Suriye’de askeri pozisyonunu değiştiriyor

NTV’nin haberine göre Suriye’de bulunan Rus füze savunma S-400 sistemi aktive edildi. İki motorlu yüksek irtifa önleme uçağı olan MIG-31’ler de 24 saat devriye geziyor. Suriye’nin ABD füzelerin menzilinde 20 kritik bölge ve üssü olduğuna dikkat çekiliyor.

Üslerin bazılarında Rus askeri varlığının bulunduğu da gelen bilgiler arasında. ABD’nin Rus askerlerinin olmadığı bölgeleri hedef alabileceği belirtiliyor. Suriye içindeki Rus askeri varlığı olan tüm üslerde kırmızı alarm verilmiş durumda. Olası bir ABD müdahalesine karşı ABD donanmasına ait gemi ve uçaklara karşı ateş açılacağı ileri sürülüyor.

ABD’nin olası Esad askeri noktalarını Akdeniz’deki gemilerinden vurabileceği tahmin ediliyor. ABD’nin bu hareketle hem Rusya hem İran’a da bir cevap vermek istediği yorumları dikkat çekiyor.

ABD’NİN MÜDAHALE İHTİMALİ GÜNDEMDE

BBC Türkçe’nin haberine göre ise ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley yaptığı yazılı açıklamada, “Güvenlik Konseyi bir araya gelmeli ve ilk yardım müdahalesi yapanlara erişim talep etmeli, ne olduğuna dair bağımsız bir soruşturmayı desteklemeli ve bu gaddar eylemin sorumlularına hesap sormalı” dedi.

Haley, açıklamasında eğer BMGK Suriye ile ilgili sorumluluğunu yerine getirmezse, Washington’ın “eyleme geçmek zorunda kalırsa geçmeye hazır olduğunu” söyledi ve geçen yıl Suriye hükümetine ait bir askeri üssü bombaladığını hatırlattı.

ABD ordusu geçen yıl Suriye’deki Han Şeyhun kasabasına yönelik kimyasal saldırının ardından, Tomahawk füzeleriyle Suriye ordusuna ait El Şayrat askeri hava üssünü vurmuştu.

Twitter’dan bir mesaj paylaşan Trump, “Suriye’de aralarında çocuklar ve kadınların da olduğu çok sayıda kişi akılsız bir KİMYASAL saldırıda öldü. Katliam bölgesi Suriye Ordusu tarafından kuşatıldı ve dünya oraya erişemiyor. Putin, Rusya ve İran Hayvan Esad’ı destekledikleri için sorumludur” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçi Senatör John McCain, ABD Başkanı’nın kararlı bir şekilde yanıt vermesini istedi.

McCain, “Başkan Trump Rusya ve İran hükümetleriyle birlikte Esad’ı sorumlu tutmakta hızlı davrandı. Şimdiki soru, bununla ilgili bir şey yapıp yapmayacağı” dedi.

Trump’ın iç güvenlik ve terörle mücadele danışmanı Tom Bossert ise, ABC kanalına yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’ın yeni bir füze saldırısı düzenleme olasılığını göz ardı edemeyeceğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, saldırı “sahte haber” olarak nitelendirilerek, herhangi bir müdahalenin “vahim sonuçları olacağı” uyarısında bulundu.

Trump geçen hafta, Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı koalisyon kapsamında Suriye’de bulunan yaklaşık 2 bin Amerikan askerini ülkeye geri çağırmak istediğini açıklamıştı. Trump’ın danışmanları ise militanların tamamen yenilinceye ve Esad’ın müttefiki İran’ın ülkede zemin kazanması engelleninceye kadar askerlerin ülkede kalmasını tavsiye etmişlerdi.

İSRAİL’DEN ABD’YE DESTEK

İsrail’in Kamusal Güvenlik Bakanı Gilad Erdan, İsrail ordusu radyosuna yaptığı açıklamada ise, ‘kimyasal saldırı’ ile suçladığı Suriye hükümetini hedef aldı. Erdan, kişisel olarak ABD’nin Suriye’ye askeri müdahalede bulunması gerektiğine inandığını söyledi.

İsrailli bakan, saldırı iddiasının Suriye’deki ABD’nin askeri varlığının artması gerektiğinin ispatı olduğunu ekledi. Erdan, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Doğu Guta’daki durum, uluslararası toplumun ikiyüzlülüğünü gösteriyor. Suriye’de onlarca insan ölürken, İsrail’in sınırına sivilleri gönderen terör örgütü Hamas ile mücadele etmesiyle uğraşıyorlar.”

“ESAD BİR ÖLÜM MELEĞİ”

Sputnik’in haberine göre, Bayındırlık ve İskan Bakanı Yoav Galant ise daha da ileri giderek Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı ‘ölüm meleği’ olarak niteledi ve dünyanın Esad olmadan daha iyi bir yer olacağını söyledi.

İsrailli muhalif lider Isaac Herzog ABD’yi ‘kararlı askeri önlemler’ almaya çağırdı.

Lazkiye yakınlarında yer alan Rus uzlaştırma merkezinin yöneticisi Yuriy Yevtuşenko, Suriye ordusunun Duma’da kimyasal silah kullandığına ilişkin iddialar için, “Bu bilgiyi kesin bir biçimde yalanlıyoruz” demişti.

Yevtuşenko ayrıca, silahlı grupların Duma’dan çıkmasının ardından buraya uzmanlar göndererek söz konusu iddiaların uydurma olduğunu kanıtlamaya hazır olduklarını da belirtmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı da, ‘kimyasal silah’ iddialarının olgulara dayanmadığını ve Batı tarafından Şam hükümetine karşı askeri tavır almanın bahanesi olarak kullanıldığını açıklamıştı.

411 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104