Saakaşvili Ukrayna’da yeni bir Sorosçu darbe peşinde

admin | 05 Aralık 2017 | Dünya, Genel, Gündem, Siyaset

Polis aracından kaçırılan Saakaşvili: Meydan’da toplanalım

Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki evinde gözaltına alınan eski Gürcistan Devlet Başkanı ve Odessa Valisi Sorosçu Mihail Saakaşvili’nin destekçileri ile Ukrayna güçleri arasında arbede devam ediyor.

Destekçileri tarafından bindirildiği araçtan çıkarılıp bir kiliseye götürülülen Saakaşvili, Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun devrilmesi çağrısı yaptı.

Ukrayna güvenlik güçleri tarafından bugün Kiev’deki evinde gözaltına alınan Saakaşvili, binanın önündeki polis aracına bindirildi. Ancak evin yakınlarındaki yolları kapatıp güvenlik güçleri ile çatışan 200’ü aşkın destekçisi, aracın bölgeden uzaklaşmasına engel oldu. Protestocular, Saakaşvili’yi gözaltına alındığı araçtan çıkarıp, yakınlardaki bir kiliseye götürdü.

​’UKRAYNA’NIN BAĞIMSIZLIĞI İÇİN ÖMRÜMÜ FEDA EDERİM, HAYATIM SİZİNDİR’

Kilisede destekçilerine hitap eden Saakaşvili, destekçilerine 2013-2014 yıllarında Ukrayna’daki kanlı protestolara sahne olan Maydan’da toplanma çağrısı yaptı. Megafonla kalabalığa seslenen Saakaşvili “Poroşenko’ya karşı barışçıl bir protesto başlatma çağrısı yapıyorum. Korkmanıza gerek yok” dedi. ‘Ukrayna’nın bağımsızlığı için ömrünü feda edebileceğini’ söyleyen ve “Hayatım sizindir” diyen Saakaşvili, destekçilerini kendisiyle birlikte Parlamento’ya yürümeye çağırdı.

Öte yandan güvenlik güçleri ile protestocular arasındaki arbedede yaralananlar oldu. Güvenlik güçleri, polis kordonunu aşmak isteyen protestocuları dağıtmak için biber gazı kullandı. Saakaşvili destekçileri, aracın geçişini engellemek için yollarda barikatlar kurdu. Bir kadın, polis aracının ön camını kırmaktan gözaltına alındı.

Saakaşvili, bu sabah evine baskın yapılmasının ardından binanın çatısına çıkarak kendisine dokunulması halinde intihar edeceğini söylemişti.

‘SAAKAŞVİLİ 500 BİN DOLAR ALDI’

Bu arada Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko, Saakaşvili tarafından organize edilen protestoların darbe ile gönderilen eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in çevreleri tarafından finanse edildiğini ve Kiev’i devirme amaçlı olduğunu söyledi.

Lutsenkov, Saakaşvili ve ekibinin protestolar için 500 bin dolar aldığını da ileri sürdü.

430 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104