Şehzade Orhan’la Fatih Sultan Mehmed kardeş miydi?

admin | 29 Temmuz 2018 | Dünya, Genel, Gündem, Siyaset, Tarih

Fatih Sultan Mehmed’e karşı taht kavgası veren Şehzade Orhan kimdir? Fatih’in kardeşi midir?

Şehzade Orhan birçoklarımızın sandığı gibi Fatih Sultan Mehmed’in kardeşi değildir. Fatih’in babası 2. Sultan Murad Han’ın amcası Kasım Çelebi’nin oğludur.

Diğer bir anlatımla, Şehzade Orhan, Fatih’in babası 2. Sultan Murad Han’ın kuzenidir.

Orhan, 2. Sultan Murad Han’ın oğlu olmasa da, elinde esir olduğu Bizans İmparatoru Konstantinos’un desteğiyle Şehzade Mehmed’in (Fatih Sultan Mehmed Han) karşısında Osmanlı tahtının bir diğer güçlü adayı olarak görülmüştür.

Osmanlı’da iç karışıklığa sebep olma ihtimaline karşılık Osmanlı İmparatorluğu her sene Bizans’a yüklüce bir meblağ verip Orhan’ı sınırları dışında tutmaktaydı. 2. Murad Han’ın ölmesinden sonra Bizans’ın yardımıyla Osmanlı tahtına oturabileceğini düşünmeye başlayan Orhan, bu uğurda herkesle özellikle de Mehmed’le savaşmaya hazırdı.

İşte Şehzade Orhan’ın bilinmeyenleri…

Şehzade Orhan (Orhan Çelebi) 1412’de doğmuş ve 29 Mayıs 1453, İstanbul’da ölmüştür. Beşinci Osmanlı padişahı I. Mehmet’in (Çelebi Mehmet) ağabeyi olan ve kız kardeşi Sultan Fatma Hanım ile birlikte Bizans’a rehin olarak yollanan Şehzade Kasım Çelebi’nin oğludur. Ali Şah, Cihan Şah, Vali Han ve Buğa Han isimlerinde Dört oğlu vardı.

HAYATI

Bizans İmparatorluğu sürekli Orhan Çelebi’yi Anadolu’ya gönderip ayaklanma çıkartma tehdidinde bulunuyor, Osmanlı’dan haraç alıyordu. Fatih Sultan Mehmed, bu parayı iktidarı döneminde kesti.

Orhan Çelebi, İstanbul’un II. Mehmed tarafından kuşatılması sırasında 600 kadar adamı ile şehrin Osmanlıya karşı savunmasında yer aldı. Adamlarını Yedikule’nin deniz tarafındaki surları ile Yenikapı’ya doğru olan sur silsilesinde konuşlandırdı.

ÖLÜMÜ

Şehzade Orhan İstanbul düştükten sonra keşiş kılığında şehri terk etmeye çalışırken yakalanıp idam edildi.

NOT:

Emir Süleyman Çelebi’nin oğlu olan ve 1420 yılında Bursa’da I. Mehmet tarafından gözlerine mil çektirilen Şehzade Orhan Çelebi ile karıştırılmamalıdır.

3854 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104