Sorosçu Saakaşvili çatıya çıktı, Ukrayna karıştı!

admin | 09 Aralık 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Video Galeri

Ukrayna’da bir süredir iktidar karşıtı gösterileri organize eden Gürcistan eski Cumhurbaşkanı Sorosçu Mihail Saakaşvili, Kiev’de kaldığı eve operasyon düzenlenince çatıya çıktı

Bunun üzerine ülkede olaylar çıkarken, destekçileri, gözaltına alınan Saakaşvili’yi polis otosundan çıkartarak, serbest kalmasını sağladı.

Olaylar, eski cumhurbaşkanının Kiev’de kaldığı eve polis tarafından sabah saatlerinde baskın düzenlenmesi üzerine çıktı. Arama yapıldığı sırada çatıya çıkan Saakaşvili, kendisine müdahale edilmesi halinde çatıdan atlayıp, intihar edeceğini söyledi.

Gürcü siyasetçi, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınırken, Saakaşvili’yi savunmak için toplanan kalabalık ile polis arasında arbede yaşandı. Gözyaşartıcı gaz ve copların kullanıldığı arbede sırasında yaralananlar olurken, aynı anda, Saakaşvili’nin tutulduğu ve istihbarat servisi SBU’ya ait minibüsü abluka altına alan protestocular, aracın camlarını kırarak muhalif lideri dışarı çıkarmayı başardı.

Sınırdışı isteği

Ardından taraftarları ile protesto eylemlerini sürdürdüğü Ukrayna Parlamentosu binasına yürüyen Saakaşvili, burada kalabalığa seslendi ve Devlet Başkanı Petro Poroşenko’ya karşı protesto çağrısı yaptı. Saakaşvili, kalabalığa “Bugün belki de beni ölümden kurtardınız. Hayatımı size borçluyum” dedi.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Facebook hesabından Saakaşvili’ye çağrıda bulunarak ülkenin yasalarına uygun davranmasını ve çatışmalar için kalabalığı kışkırtmamasını istedi. Savcılık ise, teslim olması için 24 saatlik süre verdi.

Gürcistan eski Devlet Başkanı, 2014’teki Euromeydan olaylarında göstericilere destek vermiş, değişen yönetimle birlikte Odesa Valiliği görevine atanmıştı. Bir süre sonra Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko tarafından görevinden alınan Saakaşvili’nin Ukrayna vatandaşlığı da iptal edilmişti. Saakaşvili, taraftarlarıyla Ukrayna Parlamentosu önünde 17 Ekim’den bu yana süren protesto eylemleri başlatmıştı.

Öte yandan Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko, Saakaşvili tarafından organize edilen protestoların darbeyle gönderilen eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç taraftarlarınca finanse edildiğini, protestolar için 500 bin dolar aldığını ileri sürdü.

567 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104