Sorosçular Macaristan’dan kovuldu, darısı bizim Sorosçuların başına!

admin | 16 Mayıs 2018 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Soros Vakfı Başkan Yardımcısı Patrick Gaspard, Budapeşte’yi terk etme kararı aldıklarını bildirdi

Gaspard, “yoğunlaşan politik baskıların ve var olan hukuk yapıdaki değişikliklerin” etkili olduğunu söyledi.

Macar asıllı ABD vatandaşı milyarder George Soros’un Açık Toplum Vakfı, “politik baskılar ve hukuk yapısındaki değişiklikleri” gerekçe göstererek AB ülkelerinden Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den Berlin’e taşınacağını duyurdu.

Soros Vakfı Başkan Yardımcısı Patrick Gaspard, Budapeşte’yi terk etme kararının alınmasında “yoğunlaşan politik baskıların ve var olan hukuk yapıdaki değişikliklerin” etkili olduğunu söyledi.

Açıklamada Macar hükümetinin son iki yıl içinde “George Soros’a karşı ülke çapında devam eden kampanyalara yaklaşık 100 milyon Euro harcadığı ve bu kampanyayla halkı hem Soros Vakfına ve hem de tüm sivil kuruluşlara karşı yalan yanlış bilgilerle harekete geçirdiği” belirtildi.

SOROS YASASI

BBC Türkçe’nin açıklamayı duyurduğu haberinde, “Macar hükümeti Macar asıllı Amerikalı milyarder George Soros’u mültecilerin Avrupa’ya yerleştirilmesi için bir plan yapıp bunu uygulamak için çaba harcamakla suçluyor. Macar hükümetine göre Soros’un bu planı uzun vadede Avrupa’da ulusal devletlerin ortadan kaldırılmasını amaçlıyor” dedi.

Macaristan’da Soros Vakfı ve diğer yurtdışı bağlantılı sivil kuruluşların faaliyetlerini denetim altına almak ve mali desteklerini sınırlamak için “Soros’u durdur” adı verilen bir yasa da çıkarıldığına dikkat çeken BBC, Nisan ayında gerçekleşen seçimlerde Viktor Orban ve partisinin büyük bir destekle yeniden iktidara gelmesinin ardından, basında Soros Vakfı’nın Budapeşte’den taşınacağı haberleri yayınlandığını ancak vakıf yönetimi tarafından doğrulanmadığını anımsattı.

Şimdi gelelim Recep Tayyip Erdoğan’ın Soros’la bağlantılarına…

2003 yılının Ocak ayı… Erdoğan siyasi yasaklı olduğu için henüz başbakan bile değil.

Yer, Davos…

Erdoğan yanında tercüman olarak kullandığı Egemen Bağış, George Soros ile burada bir görüşme yapıyor. Ondan yardım istiyor. Soros’a “Türkiye’nin açık toplumu biziz. Bizi destekleyin…” diyor.

George Soros, “Sizin de bildiğiniz gibi biz sizi uzun süredir destekliyoruz ve bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz” diyor.

Soros-Erdoğan görüşmesinden bir ay kadar sonra YSK bir karar alıyor:

Siirt’in Pervari ilçesi Doğanköyü’nde 706 seçmenin kayıtlı olduğu 17, 18 ve 19 numaralı sandıklarda sandık kurulları usulünce oluşturulmadığı için oy kullanılamadığı gerekçesiyle, Siirt’te Milletvekili Genel Seçimi’nin yenilenmesine karar veriyor. CHP milletvekili Ekrem Bilek, AKP Milletvekili Mervan Gül ve bağımsız Fadıl Akgündüz’e ait milletvekili tutanaklarını da iptal ediyor.

Yüksek Seçim Kurulu’nun kararı üzerine, Siirt’te en çok oyu alan DEHAP da dahil olmak üzere baraj altı kalıp vekil çıkaramamış partiler ve bağımsız adaylar seçimlere katılamıyor. Akgündüz’ün yanı sıra CHP de kazandığı milletvekilliğini yitiriyor. Ve 9 Mart 2003’teki DEHAP’ın ve Fadıl Akgündüz’ün sokulmadığı seçimde AKP oyların yüzde 84.8’ini alarak Siirt’te 3 milletvekilliğini de kazanıyor. Erdoğan önce vekil sonra başbakan oluyor.

Baykal’ın dili olsa da o sürece Sorosçuların etkisi neydi, bir anlatsa…

333 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104