THY Erbil’e 4 Eylül’de geri dönüyor

admin | 03 Ekim 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Heyyat, “IKBY’ye uçuşları durduran THY ve Lübnan havayolu şirketi Middle East Airways gibi şirketler + Eylül’de geri dönüyor” dedi.

Son gelişmeleri Amerika’nın Sesi’ne (VOA) değerlendiren Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Heyyat, Peşmerge Yönetimi’nin ekonomisinin mevcut siyasi gerginlikten etkilendiğini ancak Türkiye, İran ve Bağdat hükümetinin sınır kapılarını kapatmadığı sürece ekonominin büyük darbe almayacağını savunan Heyyat şöyle konuştu:

“Şu ana kadar İran sınırları açık, Türkiye sınırları açık. Güney yani Bağdat tarafı TIR’ların gelip gitmesine kapalıydı, bugünden itibaren o da açıldı. Sınırlar açıktır. Güneyden buraya mal geliyor, buradan da oraya gidiyor. Türkiye’den de İran’dan da geliyor. Bu sabah İran sınırları 1,5 saat kadar kapattı ama sonra açıldı. Tatbikat var, ondan olabilir. En son akşam 5’te haber aldım. Sınırlar açıktı.”

Heyyat, işadamlarının yeni anlaşmalar yapmayı durdurdukları yönündeki bilgileri değerlendirirken de “Ben Türkiye ile doğrudan çalışıyorum. Bankadan para geliyor, mal gidiyor, sınır açıktır. Ama yarın ne olur ne olmaz, onu bilmiyorum. Çünkü mesela bankalar para transferlerini yaparlar mı yapmazlar mı, nasıl yaparlar; onu bilemem. Ama şimdiye kadar işlerimiz normal” karşılığını verdi.

Bağdat hükümetinin gümrük noktasının Türkiye içine yerleşebileceği ve Türkiye’ye gidip gelenlerin Bağdat hükümetinin gümrüğünden geçeceği söylentilerine dikkat çekilmesi üzerine kendilere resmi yollardan bir bilgi gelmediğini belirterek, “Ben o işin yapılacağını da zannetmiyorum. Çok kolay değil” görüşünü dile getirdi.   

Diğer bir soru yanıtlarken, “Türkiye de, İran da ‘Biz, millete sıkıntı yaşatmayız’ diyor. O zaman sınır kapanmaz. Siyasi olarak ne olur, onu bilmem” sözlerini kullanan Heyyat, “Dış hatlar uçuşlarının durdurulması sizi etkiledi mi?” sorusunu ise  “Uçuşların durdurulması tabi ki etkiledi ama o da birkaç güne çözülür inşallah. Türk Hava Yolları, Middle East Airways ayın 4’ünde geri döneceklerini söylemişler” şeklinde yanıtladı.

BARZANİ İLE IRAK ARASINDA TİCARİ İLİŞKİLER YENİDEN BAŞLADI

Erbil merkezli Rudaw’da yer alan bir haberde, dün itibariyle geçişlerin karşılıklı olarak yeniden başlamasıyla yapı malzemeleri, gıda, sebze ve meyve taşıyan araçların gümrük noktalarından geçmeye başladığını duyurdu.  

BAĞDAT’TA ÇİMENTO STOKU BİTMİŞTİR

Rudaw’a konuşan Husam Adil adlı Arap şoför, yolların yeniden açıldığını ve geçişlerin normal seyrine döndüğünü ifade ederek, “Normal günlerin iki katı TIR yük taşıyor. Özellikle Bağdat’ta çimento stoku bitmişti” dedi.

Haberde yılda 16 milyon ton çimentonun üretildiği Süleymaniye’deki fabrikalarda, üretimin yüzde 70’inin Irak’a ihraç edildiğine dikkat çekilirken Mas Çimento Fabirkası Müdürü Aras Abdullah, genel olarak çimento fabrikalarının faaliyete başladığını belirterek, “210 TIR, fabrikaya giriş yaptı, 50-70 TIR da çimento yüklemek için dışarda bekliyor” şeklinde konuştu.

Rudaw, “25 Eylül’de Kürdistan Bölgesi ve idaresi dışındaki bölgelerde gerçekleştirilen referandumdan dolayı, Irak ile Kürdistan Bölgesi arasında ticari geçişler durmuştu” dedi.

416 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104