Trump’ı çatlatacak gelişme: Kuzey Kore ve Güney Kore yakınlaşıyor

admin | 03 Ocak 2018 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Kuzey Kore ve Güney Kore yakınlaşması Trump’ı çatlatacak boyutlara ulaşacak gibi görünüyor

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un yeni yıl mesajında Güney Kore’ye zeytin dalı uzatmasının, Güney Kore’nin de bu çağrıyı kabul etmesini ardından ilişkilerde iyileşme sinyalleri sürüyor.

Kuzey Kore şimdi de Güney Kore sınırında Şubat 2016’dan beri kapalı olan ateşkes hattındaki iletişim kanalının yeniden açılacağını açıkladı.

Güney Kore merkezli Yonhap haber ajansının aktardığına göre Kuzey Kore’nin Barışçıl Birleşme Komitesi Başkanı Ri Son-gwon şu ifadeleri kullandı:

“Pyeongchang Olimpiyat Oyunları’na ilişkin meseleleri çözmek üzere (Kuzey Kore’nin heyet gönderip göndermemesi konusu da dahil) Kuzey ve Güney arasında Panmunjom’daki iletişim kanalının 15.00’da (TSİ 09.30) açılması talimatı aldım.”

​Ri, Olimpiyat Oyunları’nın başarılı geçmesine dair iyi dilek temennilerini de eksik etmedi.

Öte yandan Güney Kore Devlet Başkanlığı Sözcüsü Cheong Wa-dae bunun, ‘diyaloğun her zaman mümkün olduğu bir ortama doğru ilerleyişinin işareti’ olduğunu vurguladı.

Güney Kore, 2016’da, Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze denemesinin ardından Pyongyang’ın sınır şehri Kaesong’daki ortak sanayi bölgesindeki çalışmaları sonlandırmıştı. Kuzey Kore, Güney’in bu kararını ‘savaş ilanı’ olarak gördüğünü duyurmuş ve Kuzey ile Güney arasındaki iletişim hattını kesmişti.

400 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104