TSK, İslamcı terörist milis yetiştirmek üzere kurulan SADAT’a neden sessiz

admin | 11 Temmuz 2016 | Gündem, Tüm Manşetler

tsk-bu-yapilanmaya-neden-sessiz-1b54

Emekli general ve subayların kurduğu, “gayri nizami harp” eğitimiyle dikkat çeken Uluslararası Savunma Danışmanlık Ticaret Şirketi’nin (SADAT) ticaret sicil kayıtları dikkat çekti.

Emekli general ve subayların kurduğu, “gayri nizami harp” eğitimiyle dikkat çeken Uluslararası Savunma Danışmanlık Ticaret Şirketi’nin (SADAT) ticaret sicil kayıtları dikkat çekti. Şirketin Ticaret Sicili Kayıtlarında, 4 Temmuz 2016’da karar alarak sermayesini arttırdığı anlaşıldı. 643 bin TL olan sermaye, 237 bin TL artırılarak, 880 bin TL’ye yükseltilmiş. 1286 adet olan hisse sayısı da 3 bin 520’ye.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında Özel harpçi emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin, 2012’de kurduğu ve o günden bu yana çokça tartışılan SADAT’ı yazdı. Toker, “İddialar, sorular, ne iktidar ne de TSK nezdinde suskunluk kaldırabilecek kadar ciddi” dedi.

“İşler büyük, sermaye düşük” diyen Çiğdem Toker, “Dahası, şirketin Ticaret Sicili Kayıtlarında da sermaye bakımından anlamlı büyüklük yok. 4 Temmuz tarihli yeni karardan öğreniyoruz ki, şirket sermayesini artırmış. 643 bin TL olan sermaye, 237 bin TL artırılarak, 880 bin TL’ye yükseltilmiş. 1286 adet olan hisse sayısı da 3 bin 520’ye” diye yazdı.

“TSK NEZDİNDE SUSKUNLUK KALDIRAMAYACAK KADAR CİDDİ”

Çiğdem Toker, “Verilen ‘hizmetlerin’ yarısının bile gerçekleştiğini düşünseniz, büyük ölçekli ‘alımlar’ yapılmış olmalı” diyerek şöyle devam etti:

“Paramiliter personel ücretinden, silah ve mühimmat bedeline uzanan bu alımlar milyon dolarlara karşılık gelir. Artırılmış haliyle bile 1 milyon TL’yi bile bulmayan sermaye yapısı, tam da bu yüzden dikkat çekici. Şirket, 20 Temmuz’da 2013, 2014 ve 2015 yılları olağan genel kurullarını bir arada yapacak. (Ticaret Sicili’nde ilk kaydı 28 Şubat 2012’de yayımlanan şirket kayıtlarında 2013’ten geçen nisan ayına kadar herhangi bir hareket olmamış.) İddialar, sorular, ne iktidar ne de TSK nezdinde suskunluk kaldırabilecek kadar ciddi.”

SADAT, 2012’de Mısır, Tunus ve Libya’ya gayri nizami harp dersleri vermiş. Öncesinde de ÖSO’ya askeri destek verdikleri basına yansımış. O dönem Arapça bilen subay arıyorlardı. Kendisi de dört yıl Özel Harp Dairesi’nde görev yapmış olan Emekli General Tanrıverdi eğitim verdikleri ülkelere silah tedariki yapmayı da planladıklarını da anlatıyor. SADAT’ın, Ahraruş Şam gibi radikal İslamcılara eğitim verip vermediğine dair bir açıklaması yok.

TSK, ülkemiz ve TSK için büyük risk oluşturan SADAT’a karşı neden bu kadar sessiz acaba? Saray tarafından korundukları için mi?

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

2872 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104