Türk basını Nişasta Bazlı Şeker Lobisi’ne teslim oldu

admin | 12 Mart 2018 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Yeniçağ ve Cumhuriyet haricinde, Türk basını Nişasta Bazlı Şeker(NBŞ) Lobisi’ne teslim oldu

14 şeker fabrikasının özelleştirileceğinin açıklamasının ardından artan NBŞ tartışmaları hakkında Nişasta ve Glikoz Üreticleri Derneği yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamanın Yeniçağ ve Cumhuriyet dışında bütün gazetelerde tam sayfa verilmesi dikkat çekti.

NBŞ lobisinden ‘Nişasta şekerini’ aklama girişimi

14 şeker fabrikasının özelleştirilmeye açılmasının ardından şeker pancarı yerine mısır şurubundan elde edilen Nişasta bazlı şeker tüketiminin artacağı iddiaları tartışılmaya devam ederken, Nişasta ve Şeker Üreticileri Derneği konuya ilişkin yazılı bir açıklamayı gazetelerde reklam olarak yayınladı.

Yeniçağ ve Cumhuriyet gazetesi bu ilana sayfalarında yer ayırmazken, ilanın yandaş gazeteler başta olmak üzere hemen hemen bütün gazetelerde yer alması ise dikkat çekti.

NBŞ’nin zararları konusunda yapılan tartışmalar devam ederken Avrupa ülkelerinde NBŞ bazlı ürün kotası yüzde 2-3’leri geçmezken Türkiye’de bu oranın yüzde 30 olması da başka bir tartışma konusu haline gelmişti.

Bilim insanları ve tıp uzmanlarının NBŞ’nin zararlarına dikkat çekmesi ve özellikle kansere neden olacağı uyarısında bulurken derneğin yayınladığı ilanda mısır şekerinin sağlığa zararlı olmadığı iddia edildi.

Açıklamada “Dünyanın hiçbir ülkesinde mısır şekeri üretimi veya satışı sınırlandırılmamış olup tamamen serbesttir” ifadeleri kullanıldı.

333 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104