Ümit Kocasakal: Türkiye NATO’ya hiç girmemeliydi, “oltadaki balık” olmamalıydı

admin | 14 Ocak 2018 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

Kemalist hareketin en önemli isimlerinden Ümit Kocasakal’ın NATO ile ilgili görüşlerini yayınlıyoruz

NATO’yu eleştiren, yerden yere vuran çok sayıda siyasetçi, yazar ve akademisyen gördük ama NATO’dan çıkalım diyene pek fazla rastlamıyoruz. NATO konusunda farklı sözler görmek istiyorsanız aşağıdaki yazıyı mutlaka okuyun.

İşte Kocasakal’ın NATO ile ilgili görüşleri:

Türkiye NATO’ya hiç girmemeliydi, “oltadaki balık” olmamalıydı

Türkiye’nin bugünlere gelmesinde sadece AKP iktidarının dahli yok. 1950’den bu yana görev yapan bütün Cumhuriyet hükümetlerinin az veya çok sorumluluğu var.

Bakın,1952’de Türkiye NATO’ya girmedi aslında. NATO Türkiye’ye girdi !

NATO; küresel emperyalizmin ülkeleri kontrol altında tutmak için oluşturduğu bir yapıdır. Türkiye’nin bağımsızlığı ve güvenliğine bizatihi kendisi bir tehdittir.

Ulu Önder Atatürk bize tam bağımsız, kendi kendine yeten Büyük Türkiye hedefini koymuşken, biz bağımlı küçük Amerika olmayı tercih ettik.

NATO’ya girerken Türkiye’yi ve bağımsızlığını Mehmetçiğin kanına, Amerikan süt tozu ve Amerikan bezine sattılar!

NATO’da kalacak bir Türkiye’nin bağımsızlığını geri alabileceğine ben hiçbir şekilde inanmıyorum. Bu nedenle Türkiye başta NATO olmak üzere tüm ittifaklarını bağımsızlığı ve milli çıkarları doğrultusunda gözden geçirmeli ve gereğini yapmalıdır.

Ama bu; “haydi hemen çıkalım!” denecek kadar basit bir mesele de değildir. Ciddi bir hazırlık gerektirir. Bu ancak devlet aklıyla, bir toplumsal mutabakat ve planlamayla, başta ekonomi olmak üzere bunun siyasi ve psikolojik altyapısının hazırlanmasıyla mümkün olur.

Bu mutlaka yapılmalı, Türkiye Atatürk’ün işaret ettiği gibi siyasi, mali, iktisadi, askeri, kültürel bağımsızlığını yeniden tesis etmelidir.

463 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104