Ümit Özdağ: Danışmanlık söz konusu değil, NATO’ya bağlı değiliz

admin | 03 Kasım 2017 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, “danışmanlık, eşit vatandaşlık ve NATO” ile ilgili tartışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, “danışmanlık, eşit vatandaşlık ve NATO” ilgili tartışmalara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Sosyal medyadan açıklama yapan Özdağ şu ifadeleri kullandı:

İYİ Partinin kuruluşundan itibaren bazı çevreler yalan ve tezvirat üzerine kurulu bir kampanya başlattılar. Başka çevreler de bilinçli/bilinçsiz yanlış anlamaya dayalı bir yorum konusunda ısrar ediyorlar. Bu nedenle kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına açıklama yapma zarureti doğmuştur.

“SELDA TANDOĞAN’IN DANIŞMANLIĞI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Öncelikle, Sayın Meral Akşener’in başdanışmanı olarak atandığı iddia edilen Selda Tandoğan Demirel’in hiçbir şekilde başdanışmanlık ya da danışmanlık kadrosuna atanması söz konusu değildir.

İkinci nokta ise, İYİ parti programında NATO’ya bağlılık ve eşit vatandaşlık kavramlarının olduğu iftirasıdır. Oysa parti programında eşit vatandaşlıkla ilgili hiçbir ifade yoktur.

NATO konusunda ise; Türkiye’nin halihazırda NATO üyesi olduğu, İYİ Parti iktidara geldiği zaman ise, Türkiye’nin milli menfaatlerini takip etmekten ne NATO ya da başka bir uluslararası üyeliğin ne de anlaşmanın alıkoyamayacağı açık bir dille 2 kez vurgulanmıştır.

Bu konuda yapılan her türlü tezvirat -bazıları iyi niyetli olsa bile- ve değerlendirme gerçek bir zemine dayanmamaktadır.

Parti programında Türk dış politikasına ilişkin şu ifadelere açıkça yer verilmiştir:

i) Taraf olduğumuz ikili ve çoklu uluslararası antlaşmalara uygun hareket edilecek, kurucusu veya üyesi olduğumuz uluslararası kuruluşlardaki sorumluluklarımızın yerine getirilmesine devam edilecektir. Ülkemiz bu sorumluluklarını yerine getirirken, komşu, müttefik ve ortaklarımızın da Türkiye’ye karşı yükümlülüklerini yerine getirmeleri konusunda kararlı, ısrarlı ve takipçi bir tavır sergilenecektir.

ii) NATO 
Türkiye, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan dünya düzeni içinde Batı kurumları içinde yer almıştır. Ülkemizin savunma politikası da Batı güvenlik sistemine entegre edilmiştir. Savunma politikasında en üst şemsiye olarak NATO bulunmaktadır. NATO bir siyasi yapılanma olup üyelerinin, müşterek savunma ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Türkiye’nin NATO şemsiyesinde olması milli politikalar ve stratejiler uygulamasına engel olmadığı gibi, İttifak üyeliğimiz diğer ittifak ve mekanizmalardaki ülkelerle kendi milli çıkar ve ulusal güvenliğimizin gereği olarak kurulacak ilişkilere ve işbirliği çabalarına da aykırı değildir.

397 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104