WP: ABD Suriye’de bir Kürt yerel yönetimi kurmayı planlıyor

admin | 23 Kasım 2017 | Dünya, Genel, Gündem, Siyaset

IŞİD bitince askeri varlığına gerekçe kalmayacak ABD’nin, Suriye’deki varlığının ucu açık olmasını planladığı belirtildi

Washington Post’un haberine göre ABD yönetimi, asker konuşlandırıp üsler kurduğu Suriye’nin kuzeyinde kalmayı ve Şam’dan ayrı, kendi kontrolünde bir Kürt yönetimi kurdurmayı öngörüyor.

Suriye’de IŞİD yenilgiye uğrar, İslamcılar zemin kaybetmeye devam ederken Washington Post gazetesine göre Amerikan yönetimi, askerlerini konuşlandırıp üsler kurduğu kuzey bölgesinin Suriye hükümetinin eline geçmesinden korkuyor. “ABD, IŞİD ortadan kalktıktan sonra, Suriye’deki varlığının ucu açık olmasına çalışıyor” başlıklı haberde, ABD’nin, Suriye’deki varlığını, bugüne dek IŞİD’le savaşla gerekçelendirdiği, şimdi IŞİD’in sonuna gelinirken askeri varlığı devam ettirmeyi, Cenevre görüşmelerinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ödün verdirmek için baskı aracı olarak sunduğu kaydedildi.

Suriye hükümeti ile muhaliflerin katıldığı BM gözetimindeki Cenevre görüşmelerinin 8. turu, 28 Kasım’da başlayacak.

‘YEREL HALKLARIN İSTİKRARI İÇİN’

Ancak asıl amacın, Amerikan güçlerinin çekilmesiyle Suriye’nin tamamının Esad’ın kontrolüne geçmesi ve bunun İran adına yeni kazanım oluşturmasını engellemek için Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin hakim olduğu bölgede ayrı bir yönetim kurmak olduğu belirtildi.

Haberi kaleme alan Karen DeYoung ile Liz Sly, ABD’li yetkililerin şu sözlerini aktardı: ABD yönetimi, PKK/YPG yönetimi altındaki Demokratik Suriye Güçleri’ni (DSG) eğitip desteklediği kuzey bölgesinde Amerikan askeri varlığını korumayı ve Beşar Esad hükümetinden ayrı, yeni bir Kürt yerel yönetimi kurmayı planlıyor.

Gazeteye konuşan ABD’li yetkililere göre, ucu açık Amerikan askeri varlığı, burada yaşayan toplulukların, yerel bir hükümetin şemsiyesi altında istikrara kavuşmasına yardımcı olacak.

‘SURİYE’Yİ PARÇALAMA PAZARLIĞI’

Washington Post’un haberini Facebook hesabından değerlendiren Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, ABD’nin Suriye’den çıkmayıp burada kontrolü altında bir bölge oluşturmayı planlamasının tesadüf olmadığını belirtti. Washington’un Suriye’yi parçalama girişimi üzerinden garantör ülkeler Rusya, Türkiye ve İran’la pazarlık yaptığını söyleyen Kosaçev, “ABD’li ‘hükümete bağlı’ basın kuruluşlarında çıkan haberler elbette tesadüf değil. Bu gelişme, oyunun sonuna gelindiğinin kanıtı. Birçok kişi, finalde Suriye’deki siyasi sürece nüfuz edebileceği avantajlı bir konum elde etmek için birbiriyle yarışıyor” dedi.

‘ABD, TRENİN SON VAGONUNA YETİŞMEYE ÇALIŞIYOR’

Soçi’de dün yapılan Rusya, Türkiye, İran zirvesiyle ABD’nin ‘Suriye trenini’ kaçırdığının görüldüğünün, Washington’un trenin son vagonuna yetişmeye çalıştığının altını çizen Kosaçev, ABD’nin son vagona yetişmek için kullanabileceği tek yol olan ‘Suriye’yi bölme’ yoluna başvurduğunu ve Suriye topraklarındaki gayrimeşru varlıklarını artırma girişiminde bulunduğunu vurguladı. Rus senatör yorumunun sonunda şunları söyledi:

“Bu tehditlerin ne kadar gerçekçi olduğunu zaman gösterecek. Mevcut ABD politikasının bölgedeki zigzagları öngörülemiyor ve bu politikanın İran’ı zayıflatma dışındaki amaçları belirsiz.”

489 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php55/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104