YPG’ye verilen anti tank silahlar Türkiye’ye karşı kullanılıyor

admin | 03 Şubat 2018 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler

ABD’nin YPG’ye verdiği Javelin anti tank silahını daha önce Türkiye’ye vermeyi reddettiği ortaya çıktı.

Javelin, zırhlı araçlara yönelik kullanılan silahların en iyisi olarak biliniyor ve ABD ordusunda kullanılıyor.

IŞİD’in elinde çok sayıda zırhlı araç bulunmadığına dikkat çeken kaynaklar, “Var olanlar da kendilerince zırhlı hale getirdikleri birtakım araçlar. Bunlara karşı Javelin kullanmaya gerek yok” değerlendirmesini yapıyor. Bu silahların sadece Türkiye’ye karşı kullanılması için verildiği iddia ediliyor.

Türkiye, terör örgütlerine karşı harekatın kendisi de bir terör örgütü olan YPG ile yapılmaması konusunda müttefiği ABD’yi ikna edemezken örgüte ağır silahlar verilmesi Türkiye’ye karşı düşmanca bir tavır olarak değerlendiriliyor.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre ABD’nin YPG’ye verdiği Javelin, zırhlı araçlara yönelik kullanılan en etkili silah olarak biliniyor. Bu silahtan geçmişte Türkiye de edinmek istedi. Bu amaçla Türkiye’den bir heyet ABD’ye görüşmelerde bulunmak üzere gitti. Ancak görüşmelerde, Javelin’lerin Türkiye’ye verilemeyeceği dile getirildi. Silahtaki satış engeli nedeniyle Türkiye bu silahı alamadı.

IŞİD’in elinde çok sayıda zırhlı araç bulunmadığına dikkat çeken kaynaklar, “Var olanlar da kendilerince zırhlı hale getirdikleri birtakım araçlar. Bunlara karşı Javelin kullanmaya gerek yok” değerlendirmesini yapıyor. Lazer güdümlü olan ve personel tarafından taşınılabilen Javelin, “Fırlatunut” prensibine göre çalışıyor. Silah, bütün zırhlı kara araçları, düşük hızlı hava araçları, bina, siper ve koruganlara karşı kullanılabiliyor. Füzelerinin pahalı olması nedeniyle ABD ordusunun kritik noktalarda kullandığı Javelin, her türlü korumaya sahip bir tankı dahi imha edebiliyor.

Özel kuvvet eğitimi

ABD’nin YPG’ye yönelik yaklaşımında Türkiye’yi rahatsız eden konulardan birisi de bir grup militana özel kuvvet eğitimi verilmesi. PKK ile YPG’yi aynı örgüt olarak gören Türkiye, militanlara verilen eğitimin kendisine yönelik saldırılarda kullanıldığını değerlendiriyor.

2039 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.


Warning: include(/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104

Warning: include(): Failed opening '/home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/sidebar.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/habersom/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/single.php on line 104